Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy etap wymiany pieców w ramach programu KAWKA II rozpocznie się w tym roku, drugi - za dwa lata

Sławimir Bobbe
Programem KAWKA II objęte zostaną, m.in. kamienice przy ulicy Jasnej
Programem KAWKA II objęte zostaną, m.in. kamienice przy ulicy Jasnej Tomasz Czachorowski
Program KAWKA II ma sprawić, że powietrze nad centrum Bydgoszczy będzie zdrowsze. Droga do tego jednak jeszcze daleka.

Od jesieni po wiosnę w bydgoskim śródmieściu czuć charakterystyczny zapach. To nic innego jak dym z kominów okolicznych kamienic. Co prawda co roku węglowych pieców jest w centrum mniej, bo właściciele mieszkań wymieniają je na bardziej ekologiczne ogrzewanie, ale skala zmian jest na tyle niewielka, że nie czuć ich - i to dosłownie - w powietrzu.
[break]
Wkrótce ma się to jednak zmienić. W tym roku zaczną się prace w kamienicach, które zakwalifikowano do pierwszej części programu KAWKA (kamienice przy Jasnej 2 i 25, Warmińskiego 11, Dworcowej 89, Sobieskiego 9, Poznańskiej 16 i 17, Nakielskiej 22, Ugory 19, Obrońców Bydgoszczy 14 i 16). Jednocześnie Administracja Domów Miejskich przystąpi do prac przy dokumentacji kolejnych budynków, w których ogrzewanie wymieniane będzie w drugim etapie KAWKI.

Nie tylko dla ADM

Druga część programu niesie jednak ze sobą nowość. O ile w jedynce wsparciem mogły zostać objęte wyłącznie nieruchomości zarządzane przez ADM, to w drugiej odsłonie do programu mogli zgłaszać się też prywatni właściciele i wspólnoty mieszkaniowe. Inna sprawa, że robili to nader niechętnie.

KPEC zamiast pieca

I tak likwidację pieców i kotłów opalanych węglem (wraz z przyłączeniem do miejskiej sieci cieplnej, wymianą stolarki okiennej i dociepleniem) zaplanowano w 19 budynkach, które są własnością miasta i administrowane są przez ADM. Niejako przy okazji zostaną opracowane audyty energetyczne i projekty termomodernizacji (w tym ocieplenie przegród, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, projekty wybudowania instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz opracowanie ich kosztów).
Dodatkowo w 27 mieszkaniach prywatnych i 3 budynkach z KAWKI dofinansowana zostanie likwidacja pieców węglowych i zastąpienie ich ekologicznym ogrzewaniem. - W tym roku i kolejnym trwać będą prace projektowe, realizacja inwestycji rozpocznie się w latach 2017 i 2018 - zapowiada Magdalena Marszałek, rzeczniczka ADM.

Nie wszyscy się nadają

- W jaki sposób dobierano kamienice do programu? Pod uwagę wzięto budynki, będące własnością miasta, w których lokale ogrzewane są za pomocą pieców węglowych, te z dużą liczbą lokali mieszkalnych; znajdujące się w niedużej odległości od miejskiej sieci cieplnej; w których - ze względów technicznych - istnieje możliwość rozprowadzenia instalacji centralnego ogrzewania i te, gdzie istnieje możliwość zlokalizowania węzłów cieplnych. Potrzeba docieplenia przegród budowlanych była ostatnim zastosowanym kryterium - odpowiada „Expressowi” Magdalena Marszałek.
Na całość przedsięwzięcia, w ramach którego odbędzie się kampania informacyjna, pokazująca korzyści zdrowotne i społeczne wynikające z eliminacji węgla w opalaniu mieszkań, zaplanowano ponad 8 milionów 200 tysięcy złotych. Z tego miasto wyłoży ponad 3 miliony 600 tysięcy złotych, a resztę dołożą Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera