https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pięć ustaw ma pomóc pacjentom

Hanna Walenczykowska
Tańsze leki refundowane, pieniądze na badania kliniczne, oddłużone szpitale spółki, to zdaniem posła PO Jarosława Katulskiego gwarantują nowelizacje pięciu ustaw.

Tańsze leki refundowane, pieniądze na badania kliniczne, oddłużone szpitale spółki, to zdaniem posła PO Jarosława Katulskiego gwarantują nowelizacje pięciu ustaw.

<!** Image 2 align=none alt="Image 169331" sub="Dzięki nowelizacji ustawy o refundacji leków, pacjenci mają zostawiać mniej pieniędzy w aptekach (na zdjęciu apteka „Pod Łabędziem” w Bydgoszczy)
Fot. Tadeusz Pawłowski">

Sejm przyjął pakiet ustaw, które wejdą w życie w ciągu najbliższych kilku tygodni.

- Szczegóły tych ustaw są krytykowane przez opozycję - mówi poseł Jarosław Katulski. - Nie należy się z nimi zgadzać, bo każda z tych ustaw sprawi, że pacjentom będzie się żyło lepiej, będą mieli łatwiejszy dostęp do lekarza i będą kupowali tańsze leki.

Zdaniem posła Platformy, najważniejszym dokumentem jest ustawa o działalności leczniczej. Dzięki niej wszystkie szpitale (samorządowe i kliniczne) będą mogły przekształcać się w spółki prawa handlowego.

- Wysłuchaliśmy słów krytyki i postanowiliśmy nie obligować samorządów do przekształcania szpitali - podkreśla poseł Jarosław Katulski. - Będą to mogły robić z własnej woli, wtedy, kiedy to będzie dla nich najbardziej korzystne.

Wyznacznikiem ma być kondycja finansowa jednostek. Te szpitale, które się przekształcą zostaną oddłużone. Na ten cel zarezerwowano 1,7 mld złotych (łączne zadłużenie polskich szpitali to ponad 10 mld zł). Natomiast bieżące długi tych jednostek, które tego nie uczynią, będą spłacały organy założycielskie.

Ponadto ustawa umożliwi zatrudnianie lekarzy i pielęgniarek na kontraktach - w ramach własnych praktyk lekarskich oraz w ramach praktyk prowadzonych wyłącznie w przychodniach lub szpitalach. Ustawa o refundacji leków daje szansę na to, by leki refundowane były tańsze niż do tej pory, ponieważ...

- Wprowadzamy sztywne marże i ceny, które będą negocjowane przez ministerstwo - wyjaśnia poseł Katulski. - Ponadto koncerny farmaceutyczne będą musiały wnosić opłaty: 3 procent wartości przychodu ze sprzedaży leków refundowanych. Pieniądze te będą przeznaczane na niezależne badania kliniczne.

<!** reklama>

Dziś jest przecież tak, że koncerny zlecają wykonywanie takich badań. Zatem na rodzaj przeprowadzanych analiz nie ma wpływu ani Narodowy Fundusz Zdrowia, ani Ministerstwo Zdrowia. Kolejna ustawa o prawach pacjenta
i o rzeczniku praw pacjenta wprowadza pierwszy raz w Polsce system uzyskiwania odszkodowań za niepożądane zdarzenia na drodze postępowania administracyjnego.

- Powołane zostaną komisje, które w szybki sposób mają rozpatrywać skargi - wyjaśnia poseł Jarosław Katulski. - Nie będzie
to dotyczyło tylko błędów lekarskich.

Ustawa o zawodzie lekarza wprowadza istotne zmiany w systemie kształcenia. Zlikwidowany zostanie staż podyplomowy lekarzy. Jednak ostatni szósty rok studiów zostanie przeznaczony na praktyczną naukę zawodu.

Pakiet zatwierdzonych ustaw, niestety, nie zlikwiduje kolejek do lekarzy specjalistów. Nadal na niektóre zabiegi trzeba będzie czekać miesiącami.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski