Zewnętrze kolory pociągu oraz oprawa graficzna systemu informacji pasażerskiej wewnątrz nawiązują do historycznych wydarzeń z okresu po pierwszej wojnie światowej. Plastyczną opowieść spina w klamrę postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, a poszczególne elementy oprawy prezentują wymarsz Legionów, toczone walki oraz mapę Rzeczypospolitej w granicach ukształtowanych po odzyskaniu niepodległości.
Pesa na targach InnoTrans 2018 w Berlinie. 100 spotkań na stoisku. Umowa z PKP Cargo [zdjęcia]
Nowy pojazd należy do najnowszej generacji elektrycznych zespołów trakcyjnych i spełnia wszystkie standardy UE i normy kolejowe TSI. Może nim podróżować 436 pasażerów, a rozwijana prędkość to 160 km/h. Pojazd będzie kursował na trasie Tarnów – Rzeszów - Przemyśl.
Dla podwyższenia komfortu podróży i bezpieczeństwa pasażerów przewidziano w nim m.in.: dwie toalety, klimatyzację, wifi, uchwyty do przewozu rowerów, miejsca dla wózków osób niepełnosprawnych lub na większy bagaż, monitoring, automaty biletowe, przewijak.
W nowym pojeździe elektrycznym jest też zainstalowany dynamiczny system informacji pasażerskiej, który jest zintegrowany z systemem Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie i pokazuje możliwości przesiadki na środki komunikacji miejskiej. Nowością w pojeździe są defibrylatory AED, mające chronić życie pasażerów w przypadku chorób krążenia. Pociąg ma także przyciemniane szyby, klimatyzację, gniazdka elektryczne do ładowarek oraz energooszczędne oświetlenie LED.
POLSKI FUNDUSZ ROZWOJU PRZEJMUJE PESĘ. NIE BĘDĄ ZWALNIAĆ, A POTRZEBUJĄ WIĘCEJ PRACOWNIKÓW
Elektryczny czteroczłonowy pojazd został dostarczony przez firmę PESA Bydgoszcz S.A. w ramach realizacji projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 pod nazwą: „Zakup taboru kolejowego do wykonywania przewozów pasażerskich na terenie województwa podkarpackiego”. To ostatni z dziewięciu zakupionych pojazdów wyprodukowanych i dostarczonych przez dwie krajowe firmy: PESA Bydgoszcz, która dostarczyła w sumie 7 pojazdów z napędem elektrycznym oraz NEWAG S.A z Nowego Sącza, która wykonała 2 pojazdy z napędem spalinowym.
