Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perełki miejskiej architektury jak nowe. Taka Bydgoszcz może się podobać

Redakcja
Pustostan na Gdańskiejpustostan po mcdonalds
Pustostan na Gdańskiejpustostan po mcdonalds Filip Kowalkowski
Piękne elewacje dwóch kolejnych, odnowionych kamienic przy ul. Gdańskiej wyłoniły się spod rusztowań. Śródmieście bydgoskie powoli odzyskuje blask.

Trudno uwierzyć, ale dzisiejsze centrum Bydgoszczy, patrząc od północnego nabrzeża Brdy aż po ulicę Bocianowo, zostało zbudowane w niecałe pięćdziesiąt lat. Od zera! Niektórzy powstanie budynków bydgoskiego Śródmieścia umieszczają w jeszcze węższych ramach czasowych i mówią o zaledwie trzech dekadach. Tak czy inaczej, mamy do czynienia ze zjawiskiem niezwykłym.

Wielki plac budowy

Gdybyśmy w wyobraźni przenieśli się do Bydgoszczy z drugiej połowy XIX wieku, naszym oczom ukazałby się gigantyczny plac budowy, ciągnący się wzdłuż całej ulicy Gdańskiej. Odgłosy robót budowlanych usłyszelibyśmy też we wszystkich uliczkach przyległych. Nowe kamienice czynszowe i te najbardziej okazałe wielkomiejskie, gdzieniegdzie budynki parterowe, także wolnostojące wille, dalej budynki użyteczności publicznej, hotele, warsztaty rzemieślnicze. Wiele z nich to dzieła znanych dziewiętnastowiecznych architektów i budowniczych, figurujące dzisiaj w rejestrze zabytków.

- Bydgoskie Śródmieście zostało zbudowane praktycznie w trzydzieści lat, licząc od lat 80. XIX wieku. Podobnie jak centrum Łodzi. Tyle że nasze budynki są porządniej wykonane. Nie oszczędzano na materiałach i projektach. Wiem, ponieważ brałem udział w inwentaryzacji łódzkich kamienic - mówi Sławomir Marcysiak, Miejski Konserwator Zabytków. Nie ukrywa radości. - Od 2005 roku miasto sukcesywnie zwiększa pulę przeznaczoną na dofinansowanie remontów kamienic, wpisanych do rejestru zabytków. Wystarczy przejść się po mieście. To widać gołym okiem - mówi konserwator.

Zgodnie z uchwaloną w 2003 roku ustawą o ochronie zabytków, na remont tzw. kamienicy rejestrowej można uzyskać do 45 proc. dotacji. Bydgoszcz startowała z dotacjami w 2005 roku z pulą zaledwie 300 tys. złotych rocznie. W tym roku i w ubiegłym wynosiła ona już 1,5 mln zł. W ostatnich dniach oczom bydgoszczan ukazały się piękne elewacje dwóch kolejnych odrestaurowanych kamienic Śródmieścia.

Nocował tam Piłsudski

Budynek przy Gdańskiej 92 (zdjęcie po prawej) został zaprojektowany przez Józefa Święcickiego dla kupca i handlarza drewnem Hugo Hechta. Powstał w latach 1889-1890. Prócz walorów architektonicznych, kamienica jest ciekawa pod względem historycznym. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę właścicielem budynku został prezydent Bydgoszczy Jan Maciaszek. W 1920 roku przejmował władzę z rąk niemieckich, a w czerwcu 1921 roku gościł pod swoim dachem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Do 1939 roku na fasadzie znajdowała się tablica pamiątkowa autorstwa bydgoskiego rzeźbiarza - Teodora Gajewskiego, upamiętniająca to wydarzenie. Wewnątrz kamienicy można znaleźć, między innymi, niezwykłej urody witraże, powstałe w okresie II wojny światowej, gdy budynek na krótko przejęło Luftwaffe.

Kamienicę przy Gdańskiej 30 (narożnik ul. Krasińskiego) wybudowano nieco wcześniej, w latach 1895-1896. Autorem projektu zamówionego przez fotografa Oskara Ewalda był również Józef Święcicki (zaprojektował ponad 60 budynków w Śródmieściu, z czego aż 21 znajduje się przy Gdańskiej). „Rękę” znanego bydgoskiego budowniczego poznać można po eklektycznych dekoracjach fasady, w tym przypadku neobarokowych. Ciekawostką jest, że na dachu znajdowała się pracownia fotograficzna właściciela kamienicy. Została zaprojektowana w formie narożnej nadbudówki, przykrytej szklanym dachem.

Oba budynki są prywatną własnością (Gdańską 30 zarządza ADM w imieniu wspólnoty mieszkaniowej) i zostały wyremontowane z pomocą dotacji.

- Przez 50 lat kamienice Śródmieścia były eksploatowane w sposób barbarzyński. Musimy teraz zrobić wszystko, by przywrócić stan pierwotny - mówi Anna Rembowicz-Dziekciowska z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!