Polskiemu singlowi państwo zabiera więcej niż przeciętnie w UE. Gorzej jest tylko na Łotwie i w Portugalii. Tak wynika z najnowszego raportu PwC „Praca w UE – podatki i składki”.
Składki ZUS i inne obowiązkowe opłaty pożerają wynagrodzenia polskich pracowników
Zgodnie z analizą przygotowaną przez ekspertów PwC przeciętnie zarabiający Polak (singiel) w Polsce otrzymywał na rękę zaledwie 71% swojego wynagrodzenia w 2018 r.
Średnia dla krajów UE wynosi 73%.
Co wlicza się w obowiązkowe opłaty?
- podatek PIT,
- obowiązkowe składki na ZUS,
- obowiązkowe składki na NFZ.
Komunikat o raporcie: Analiza przygotowana przez ekspertów PwC pokazuje, że przeciętnie zarabiający singiel w Polsce w 2018 r. otrzymywał 71% swojego pełnego wynagrodzenia (po odjęciu podatku PIT i obowiązkowych składek na ZUS i NFZ), przy średniej dla krajów Unii Europejskiej na poziomie 73%. Choć kwota ta nie zmieniła się w porównaniu z poprzednim rokiem w ogólnym zestawieniu UE spadliśmy o dwie pozycje, z 15. na 17., ponieważ wyprzedziły nas Portugalia i Łotwa. Największa część wynagrodzenia zostaje w portfelach mieszkańców Cypru (91%) i Estonii (83%).
Składki ZUS – ubezpieczenie w Polsce i w Europie znacznie się różni
W tym samym komunikacie autorzy zaznaczają, że składki na ubezpieczenie społeczne w różnych krajach istotnie się różnią:
W poszczególnych krajach UE również składki pracodawcy na ubezpieczenie społeczne istotnie się od siebie różnią. Najwięcej tego typu składek, w przypadku pracowników o średnim wynagrodzeniu, przekazują firmy we Francji (50%), na Słowacji (35%), w Czechach (34%) i Estonii (34%), a najmniej w Rumunii (3%), Danii (4%), Wielkiej Brytanii (10%) i na Malcie (10%). Polska w tym ujęciu plasuje się ok. połowy stawki, ze stawkami ZUS pracodawcy na poziomie 21%.
Warto zaznaczyć, że raport PwC podkreśla skalę rezygnacji poszczególnych państw z podatku liniowego. Coraz więcej krajów przechodzi na opodatkowanie według skali. Podatek liniowy obowiązuje już tylko w Estonii, Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech.
W Unii Europejskiej podnoszona jest kwota wolna od podatku
Sporo krajów Unii Europejskiej (w tym Polska) zdecydowało się na podniesienie kwoty wolnej od podatku. Największy wzrost zanotowała Estonia – tam kwota wolna od podatku wynosi 25 tys. zł (6 tys. euro). U nas kwota wolna od podatku to zaledwie 8 tys. zł (2 tys. euro).
Wśród 28 krajów Unii Europejskiej Polska znajduje się na 21. miejscu pod względem wysokości kwoty wolnej od podatku.
