
Po podwyżce pensji minimalnej pracownik zatrudniony "na najniższą krajową" musi mieć wpisane w umowie wynagrodzenie brutto w wysokości 3010 złotych. Osoby otrzymujące takie wynagrodzenie powinny dobrze przyjrzeć się swojej pensji, gdyż po zmianach podatkowych wyliczenie netto ich wynagrodzenia jest korzystniejsze.
● Ile na rękę dostają osoby otrzymujące minimalne wynagrodzenie?
● Ile rocznie zyskują dzięki zmianom podatkowym
● Jak te wyliczenia przedstawiają się w przypadku wyższych wynagrodzeń?
▶ Sprawdź w galerii

Od stycznia 2022 roku pensja minimalna w Polsce wynosi 3010 złotych brutto. To o 210 złotych więcej niż w poprzednim roku. Podwyżka pensji do 3010 złotych brutto oznacza, że "na rękę" pracownik dostawałby na dotychczasowych zasadach ok. 2210 złotych. Jednak jeśli wynagrodzenie przeliczymy z uwzględnieniem zmian podatkowych w ramach "Polskiego Ładu", to minimalna pensja netto wyniesie już ponad 2363,56 zł.
Wyliczenia dla wyższych pensji na kolejnych stronach ▶

Wyjaśnienie: Na grafikach u góry znajduje się pensja brutto. Na dole pensja netto obliczona z uwzględnieniem zmian podatkowych w ramach "Polskiego Ładu". Na dole podajemy roczną różnicę netto w wynagrodzeniu (porównanie 2021 do 2022).

Z początkiem 2022 roku w Polsce - nie bez kłopotów - wprowadzono największe zmiany podatkowe od lat. Kłopoty z wdrażaniem "Polskiego Ładu" skutkowały tym, że konieczna była zmiana przepisów. Pod koniec lutego na rządowych stronach zaktualizowany również został kalkulator wynagrodzeń.
Wyliczenia, które prezentujemy w galerii, zrobiliśmy na podstawie oficjalnego, kalkulatora wynagrodzeń. Uwzględnia on zmiany podatkowe w ramach "Polskiego Ładu" i pozwala sprawdzić, jaka jest różnica w pensji netto w 2022 roku w porównaniu do pensji sprzed zmian podatkowych.