Pełnia Księżyca wypada 5 czerwca. Księżyc tego dnia wschodzi o 20.53 (wyliczenia dla Bydgoszczy).
Pełnia z półcieniowym zaćmieniem Księżyca - czerwiec 2020
Jak informuje autor internetowego Fanpage'a AstroLife, nasz satelita będzie wtedy znajdował się w półcieniu Ziemi (południowa część tarczy). Półcieniowe zaćmienie Księżyca, choć należy do mniej spektakularnych, na pewno będzie atrakcją dla miłośników astronomicznych obserwacji (efekt takiego zaćmienia lepiej widać po zrobieniu zdjęcia niż podczas obserwacji na żywo). Zjawisko potrwa do godziny 23.00
Pełnia Księżyca - czerwiec 2020. Jaka pogoda?
Zgodnie z prognozami w piątek, 5 czerwca, przez Polskę przetacza się front atmosferyczny, który przyniósł deszcz i burze. W wielu miejscach kraju jest całkowite zachmurzenie, ale w części Polski widać już przejaśnienia, więc tam uda się dostrzec pełnię.
Warto wiedzieć:
- Nasz Księżyc jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 399 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej. Średnica Księżyca wynosi 3474 km.
Zbliżenie z gazowymi olbrzymami i zakrycie Wenus
W kolejnych dniach po pełni warto przyglądać się Księżycowi. Będzie go można oglądać na przykład w pobliżu gazowych olbrzymów - Jowisza i Saturna (8/9 czerwca). Osoby, które będą chciały obejrzeć zjawisko z terytorium Polski będą musiały później położyć się spać (wschód Księżyca dopiero około północy). Obserwować należy południowo-wschodnie (w późniejszych godzinach południowe) niebo.
19 czerwca Księżyc spotka się (na dziennym niebie) z Wenus i ją zakryje. O tej porze będzie widoczne zaledwie kilka procent jego tarczy, a obserwowanie tego zjawiska w dzień będzie bardzo trudne. Przy podejmowanych próbach trzeba bardzo uważać, ponieważ w pobliżu będzie znajdować się Słońce - patrzenie na Słońce przez lornetkę lub teleskop może poważnie uszkodzić wzrok lub doprowadzić do ślepoty!
Więcej o tym zjawisku dowiecie się z kanału Astro Life
POLECAMY
Zaćmienie Księżyca przy asyście Marsa [lipiec 2018, zdjęcia]
Pełnia Truskawkowa, Różana a może Gorąca?
Czerwcowa pełnia Księżyca ma różne nazwy. Rdzenni Amerykanie nazywali czerwcową pełnię Pełnią Truskawkowego Księżyca, nawiązując w ten sposób do przypadających na czerwiec zbiorów truskawek. Z kolei Europejczycy mówili na nią „Pełnia Różanego Księżyca”. W innych kulturach znajdziemy jeszcze m.in. nazwę "Gorąca Pełnia" - ze względu na początek letnich upałów.
Satelity Starlink nad Polską. O której godzinie oglądać przelot?
