Pierwsza pewna wzmianka o utworzeniu zorganizowanej administracji krzyżackiej na naszym terenie pochodzi z 1320 r., wymienia się komtura Dytrycha von Lichtenhain.
<!** Image 2 align=right alt="Image 116061" sub="Imię świętej Katarzyny nosi obecnie bractwo rycerskie ze Świecia, a postać patronki widnieje na ich tarczach (po prawej) / Fot. Andrzej Pudrzyński">Jednak decyzję o wzniesieniu zakonnej warowni w Świeciu podjęto dopiero kilkanaście lat później. Pierwsze roboty budowlane rozpoczęto w 1335 r., jednak główne prace przypadły na okres od 1344 do 1350 r., kiedy komturem świeckim był Ginter von Hohenstein.
Specjalista od zamków
Komtur Ginter tak dobrze poradził sobie z nadzorowaniem budowy zamku w Świeciu, że władze zakonne postanowiły powierzyć mu, już pod koniec prac w naszym mieście, pieczę nad wzniesieniem nowej fortyfikacji na podbitych ziemiach plemienia Sasinów. W roku 1349 von Hohenstein, zostaje koordynatorem budowy potężnego murowanego zamku w Olsztynku. Co ciekawe, sama miejscowość w krzyżackiej administracji nazywana była... Hohenstein. W tym samym czasie komtur Ginter odpowiada również za..., a jakże by inaczej, wznoszenie nowego zamku w Ostródzie, w latach 1349-1370.
<!** reklama>Ginter von Hohenstein jako ten, który najbardziej przyczynił się do wzniesienia krzyżackiej warowni w Świeciu, być może miał możliwość zadecydowania o wyborze patronki dla zamkowej kaplicy. Wiadomo, że została nią święta Katarzyna Aleksandryjska. Ale dlaczego właśnie ją wybrano? Być może wpływ na podjętą przez komtura Gintera decyzję miał fakt otrzymania relikwii świętej Katarzyny od samego Karola IV. Władcy potężnego i poważanego w średniowiecznej Europie, który był królem rzymskim i królem czeskim, a także od roku 1355 cesarzem rzymskim.
Gdzie relikwie?
Wiadomo, że relikwie związane z kultem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w połowie XV wieku zostały przywiezione do Malborka i złożone w kaplicy pod jej wezwaniem. Przywieziono je z zamku w Pokarminie. Jeszcze wcześniej relikwie te przechowywano w Działdowie, gdzie funkcje zakonne pełnił... Ginter von Hohenstein. Pojawia się w tym przypadku pytanie, czy komtur znany jako wielki czciciel tej świętej, za każdym razem, kiedy zmieniał miejsce pobytu, zabierał ze sobą relikwie św. Katarzyny.