Parking przy ul. Pestalozziego w Bydgoszczy ma długą historię. W 2018 roku projekt wygrał na osiedlu Bartodzieje głosowanie w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Za jego realizacją opowiedziało się 250 bydgoszczan. Choć miejsc postojowych z prawdziwego zdarzenia tu nie było, już wcześniej parkowali tu uczniowie szkoły czy mieszkańcy pobliskich bloków.
Na realizację inwestycji trzeba było trochę zaczekać. Problemem było znalezienie wykonawcy, który zrealizuje zadanie w przewidzianym budżecie (300 tys. zł). Ostatecznie przetarg udało się pozytywnie rozstrzygnąć wiosną ubiegłego roku. Prace kosztowały 262 tysiące złotych.
Jak pisali drogowcy, parking w praktyce jest przedłużeniem ul. Pestalozziego w kierunku północnym. Projekt zakładał budowę drogi dojazdowej o szerokości 5 metrów wraz kilkunastoma stanowiskami. W ramach zadania dobudowano chodnik łączący parking z pobliskim wieżowcem. Konieczna była także budowa kanalizacji deszczowej oraz oświetlenia.
Nowe miejsca i płatności
W czerwcu podpisano umowę na montaż parkomatów w rozszerzonej strefie płatnego parkowania w Bydgoszczy. Decyzję w tej sprawie Rada Miasta podjęła w październiku 2021 roku. Do nowej strefy włączone zostaną m.in. obszary znajdujące się na Okolu, Wilczaku, Bielawach i Babiej Wsi. Łącznie będzie w niej ponad 5000 miejsc parkingowych.
Pestalozziego to ostatnia ulica w tej części miasta włączona do strefy. Mieszkańców nie zdziwił montaż parkomatów przy jezdni, ale zaskoczeniem było, gdy tabliczka z oznaczeniem miejsca na parkomat (ten niedługo będzie zamontowany) pojawiła się również przy parkingu.
– Nie wiem, czy minął rok, od kiedy parking działa, a wszystko wskazuje na to, że zaraz będzie płatny. Niedawno obok postawiono tabliczki i szykowane jest miejsce pod ustawienie parkomatu. Inwestycję zrealizowano ze nasze pieniądze, z budżetu obywatelskiego. Teraz mamy drugi raz zapłacić, aby móc korzystać z miejsc postojowych? – pyta mieszkanka sąsiedniego bloku.
– Nie wiem czy mieszkańcy głosowaliby na ten projekt, gdyby ktoś ich uprzedził, że będą to płatne miejsca. Co roku w BBO wygrywają place zabaw, wybiegi dla psów czy siłownie plenerowe. Może tam też wprowadźmy płatny wstęp – dodaje. O temat parkingu oraz o to czy zadania realizowane z budżetu obywatelskiego mogą być związane z pobieraniem opłat zapytaliśmy w czwartek (12 września) bydgoski ratusz. Czekamy na odpowiedź.
Nowa SPP od października
Tabliczki z oznaczeniem miejsc, gdzie staną nowe parkomaty pojawiają się tymczasem na kolejnych ulicach Bydgoszczy. Zapytaliśmy drogowców o postęp prac przy montażu urządzeń oraz o to, kiedy planowane jest ich włączenie do systemu i rozpoczęcia pobierania płatności od mieszkańców.
– Trwają prace montażowe na obszarze „rozszerzonej” Strefy Płatnego Parkowania. Po zakończeniu montażu parkomatów na tym terenie zostanie uruchomiona poszerzona SPP. Planowane zakończenie wyposażania nowej części SPP szacuje się na połowę października 2024 r. Po tym etapie rozpocznie się wymiana parkomatów funkcjonujących w aktualnych granicach SPP – przekazuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.
