Budowę obiektu sakralnego na tzw. Jarze przewiduje plan zagospodarowania przestrzennego. Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku ordynariusz toruński bp Andrzej Suski utworzył dla tego rejonu Torunia parafię św. Andrzeja Apostoła. Jej proboszczem został ks. Łukasz Skarżyński, wcześniej organizator toruńskiej pielgrzymki na Jasną Górę i wikariusz w toruńskiej parafii Matki Boskiej Zwycięskiej.
Na razie na Koniuchach
Parafia z Jaru na razie korzysta z gościnności kościoła na Koniuchach. W planach jest budowa dla niej świątyni na nowym osiedlu.
- Powstał projekt uchwały, żeby w użytkowanie wieczyste oddać blisko 9500 metrów kwadratowych na rzecz nowo powstałej parafii - mówi wiceprezydent Zbigniew Rasielewski.
Podpisany przez prezydenta Michała Zaleskiego projekt uchwały na najbliższej sesji, w czwartek 26 stycznia zatwierdzić ma Rada Miasta.
Czytaj też: Trzy hipotezy zaginięcia Remigiusza Baczyńskiego
Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, miasto może przekazać teren na cele sakralne bez przetargu, z 99-procentową bonifikatą, w użytkowanie wieczyste.
Na 99 lat
I taki wariant ma być zastosowany w przypadku miejskiej nieruchomości przy ul. Konrada Grasera 5. Parafia otrzyma ją w użytkowanie na 99 lat, pod warunkiem, że prace budowlane rozpoczną się w ciągu 7 lat, a zakończą - nie później niż 15 lat od daty przejęcia gruntu.
Polecamy: Znienawidzona przez taksówkarzy firma Uber zadebiutuje w Toruniu?
Działka przy ul. Konrada Grasera 5 wyceniona została na 1,6 mln złotych brutto. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, prezydent ustalił pierwszą opłatę za użytkowanie w wysokości 25 procent ceny nieruchomości, która po uwzględnieniu 99-proc. bonifikaty wynosi nieco ponad 4 tys. zł brutto. W kolejnych latach parafię obowiązywać będzie opłata roczna w wysokości 48,38 złotych.
Na terenie, który ma zostać przekazany parafii, powstanie kościół oraz budynki parafialne, z m.in. punktami porad prawnych i psychologicznych.
Na toruńskim Dworcu Głównym trwa urządzanie Sali Tradycji Kolejnictwa
