https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Papież Franciszek odwiedzi największe slumsy w Europie. To osiedle romskie Lunik IX na Słowacji

q
Opracowanie:
Andrzej Banas / Polska Press
Papież Franciszek będzie gościł na Słowacji w dniach od 12 do 15 września. Z programu wizyty apostolskiej wynika, że we wtorek, 14 września, Ojciec Święty niemal cały dzień spędzi w Koszycach. Tu najpierw spotka się z młodzieżą w centrum miasta, a następnie odwiedzi wspólnotę Romów zamieszkujących dzielnicę biedy o nazwie Lunik IX – podał portal Onet.

– To będzie wielkie wydarzenie nie tylko dla mieszkających tam 5 tys. Romów, ale całej tej grupy etnicznej na Słowacji – mówi Onetowi ks. Peter Bešenyei, delegat salezjańskiej inspektorii słowackiej (SLK) ds. duszpasterstwa Romów i sekretarz Komisji Episkopatu Słowacji ds. Romów i Mniejszości Narodowych. – Liczymy, że na wspólną modlitwę z papieżem przyjedzie łącznie kilka tysięcy osób.

Podobnego zdania jest dyrektor salezjańskiego dzieła w dzielnicy Lunik IX, ks. Peter Veselsky. W swojej wypowiedzi dla dziennikarzy Salezjańskiej Agencji Informacyjnej (ANS) mówi, że kiedy dowiedział się o przybyciu papieża Franciszka na Słowację, a zwłaszcza do dzielnicy Lunik IX, przypomniałem sobie dzień, w którym został wybrany.

– Teraz ten papież, który przybył z krańca świata, w czasie swojego pontyfikatu szuka ludzi, którzy żyją na końcu świata. Tak oto również nas zaskoczył. W naszej dzielnicy Romowie często żyją w izolacji od innych i Ojciec Święty przybywa po to, by zmniejszyć tę izolację i budować mosty, aby także Romowie poczuli się członkami społeczeństwa, członkami kościoła – mówi ks. Vaselsky.

Nazwa Luník to określenie poddzielnic trzeciego co do wielkości osiedla na Słowacji – tak zwanego Nowego Miasta w Koszycach. To zostało zbudowane w latach 70. i 80. przez władze Czechosłowacji. Dziś Nowe miasto (z słow. Nove Mesto) składa się z dzielnic od jeden do osiem.

Dziewiąta część osiedla – Lunik IX – została zbudowana w pewnej odległości od jego centrum, w latach 80. Osiedle zostało pierwotnie wymyślone i wybudowane jako miejsce, gdzie będą mieszkać mundurowi – policjanci i wojskowi. Z czasem tych zaczęto jednak przenosić do innych dzielnic w Koszycach, a na ich miejsce sprowadzać Romów z rewitalizowanej starówki. Dziś Romowie stanowią tu blisko 100 proc. mieszkańców. W 660 mieszkaniach żyje ich ponad 5 tys.

Źródło: Onet

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski