Jeden z naszych Czytelników żalił się niedawno na naszych łamach, mówiąc: - Mam 75 lat i choruję na cukrzycę typu II. Powinienem już mieć dostęp do bezpłatnych leków, choćby insuliny, która jest podstawą. No i co? Nie mam dostępu do takich leków, bo nie ma ich na liście. A chorych w kraju jest 3 miliony, drugie tyle pewnie nie wie o tym, że są chorzy. Na początku się nie martwiłem, bo miałem zapasy, ale teraz?
Lista bezpłatnych leków jest za krótka
Zdaniem resortu zdrowia, leki umieszczone w wykazie pokrywają ponad 81 procent zapotrzebowania pacjentów powyżej 75. roku życia na leki refundowane z poziomem odpłatności 30 procent. Apteki wydają bezpłatne leki na podstawie recepty wystawionej przez lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej. Recept na te leki nie mogą wystawiać specjaliści.
- Są przypadki, że komuś przysługuje zaledwie jeden lek z całej listy tych bezpłatnych. Na pewno jest ona za krótka, powinno się na niej znaleźć więcej lekarstw, ale z tego co mi wiadomo, to wykaz tych bezpłatnych leków ma być powiększany. Seniorzy w naszej gminie są dobrze poinformowani, mają świadomość, że nie wszystkie leki są teraz za darmo - mówi Ola Kosińska, dyrektorka Gminnej Przychodni w Nowej Wsi Wielkiej. - Ogólnie uważam, że jest to dobry program, który pomaga seniorom, chociaż nie wszystkim. Z pewnością jest to odciążenie domowego budżetu, jeśli ktoś wydawał dotychczas w aptece 100 złotych, a teraz zapłaci 70 - dodaje Ola Kosińska.
Czytaj też komentarz autora:Wyborcza gra słó**w**
O ocenę funkcjonowania programu po pierwszych 3 tygodniach zapytaliśmy też w aptekach.
- Na razie jest bałagan informacyjny. W telewizji mówiono o bezpłatnych lekach i propaganda zrobiła swoje. Wiele osób było przekonanych, że wszystko będzie za darmo, więc niektórzy seniorzy są zdziwieni, że muszą jednak płacić - usłyszeliśmy od pracowników jednej z aptek w Osielsku.
- Ostatnio mieliśmy pacjenta, u którego tylko jedna recepta na pięć obejmowała bezpłatne leki. Seniorzy, którzy do nas przychodzą, dobrze wiedzą, jak to jest z tymi lekarstwami i zazwyczaj podchodzą do sprawy z uśmiechem - komentują pracownicy kolejnej apteki z Osielska.
Seniorzy 75+ w powiecie bydgoskim
Ilu osobom w powiecie bydgoskim mogą przysługiwać darmowe leki? Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2015 roku w powiecie bydgoskim mieszkało 5 tysięcy 277 osób w wieku 75 lat i więcej. W poszczególnych gminach: Białe Błota - 712, Dąbrowa Chełmińska - 386, Dobrcz - 543, Koronowo - 1301, Nowa Wieś Wielka - 400, Osielsko - 456, Sicienko - 456, Solec Kujawski - 1023.