https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pali się! Pali się! Na żużlowym torze. Kalendarium "Expressu" [19 września]

Krzysztof Błażejewski
Dariusz Bloch/ ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Zobacz, co ważnego i ciekawego wydarzyło się 19 września w Bydgoszczy.

19 września 1928 roku miała miejsce wizyta w Bydgoszczy nuncjusza apostolskiego Francesco Marmagigi, który dotarł do miasta samochodem z Gniezna, a następnie zatrzymał się u proboszcza kościoła farnego, ks. prałata Skarbka-Malczewskiego. Po południu nuncjusz zwiedził farę, kościół klarysek oraz zakład ss. Franciszkanek przy ul. Gdańskiej. Po południu odjechał do Warszawy.

19 września 1948 roku w Brdyujściu odbył się międzypaństwowy mecz wioślarski Polska – Szwecja, wygrany przez naszą drużynę 4:2. W reprezentacji Polski zadebiutował wówczas Teodor Kocerka z BTW, później jeden z najwybitniejszych polskich wioślarzy w całej historii tego sportu.

19 września 1960 roku na ulicach Bydgoszczy pojawiły się pierwsze motorowery marki „Komar”, produkowane od lipca w zakładach „Romet”. Jeden taki pojazd kosztował 4500 złotych, a zatem równowartość średnich dwumiesięcznych zarobków. Pierwszych tysiąc motorowerów trafiło tego dnia do sklepów w województwie. Do końca roku planowano wyprodukować 5 tys. sztuk komarów.

19 września 1966 roku do Bydgoszczy przyjechała ekipa filmowa, kręcąca pod kierunkiem reżysera Juliana Dziedziny sceny do filmu fabularnego „Bokser” z udziałem m.in. słynnego pięściarza, Leszka Drogosza. Zdjęcia miały miejsce w hali Astorii. Każdego dnia ekipa zatrudniała 200 statystów, chętnych do uzyskania tego statusu były tłumy kibiców pięściarstwa.

Tego samego dnia w południe w okolicach ul. Koronowskiej miała miejsce awaria wodociągu doprowadzającego do miasta wodę z Brdy. Wskutek awarii cała Bydgoszcz została pozbawiona wody. Stan ten utrzymał się do rana następnego dnia.

19 września 1971 roku bydgoska Polonia, wygrywając w meczu ostatniej kolejki żużlowej ekstraligi z Kolejarzem Opole 45:33 zdobyła drugi w historii tytuł drużynowych mistrzów Polski. Mecz odbył się z półtoragodzinnym opóźnieniem, bowiem tor po opadach deszczu był osuszany przez rozlanie na jego powierzchni paliwa lotniczego i jego podpalenie. To specyficzne widowisko długo jeszcze było komentowane.

19 września 1975 roku podczas remontu budynku przy Starym Rynku 3 w Bydgoszczy odsłonięto na głównej belce napis będący datą jego powstania o treści „AD 1676 die 5 Juli”.

19 września 1980 roku na spotkanie z wojewódzkim aktywem partyjnym do Bydgoszczy przyjechał jeden z „twardogłowych” ówczesnych władz, sekretarz KC PZPR, Stefan Olszowski. „Praca i produkcja są gwarantem realności postulatów sierpniowych” - mówił. Olszowski w Bydgoszczy został przyjęty chłodno.

19 września 1993 roku odbyły się drugie wolne w powojennej historii Polski wybory do parlamentu. W naszym regionie, tak jak w całym kraju, sukces odniosła lewica przy 57-proc. frekwencji. SLD zdobyło 7 mandatów (Anna Bańkowska, Janusz Zemke, Grzegorz Gruszka, Barbara Hyla-Makowska, Aleksander Andryszak, Witold Deręgowski i Zygmunt Cybulski), PSL (Maria Kurnatowska i Stanisław Ciesielski) i Unia Demokratyczna (Jan Rulewski i Maria Zajączkowska) - po 2, Unia Pracy - 1 (Piotr Pankanin). Do Senatu weszły dwie kandydatki z SLD - Grażyna Ciemniak i Dorota Kempka.

19 września 2012 roku bydgoska Pesa podpisała gigantyczny kontrakt na dostawę 420 pociągów spalinowych dla kolei niemieckich Deutsche Bahn wartości 1,2 mld euro.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski