Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pakiet onkologiczny przed Trybunałem Konstytucyjnym. W regionie wszyscy lekarze podpisali aneksy na 2015 rok

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnia "OGRODY"Przychodnia "OGRODY"
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnia "OGRODY"Przychodnia "OGRODY" Dariusz Bloch
Wszyscy lekarze rodzinni z Kujawsko-Pomorskiego podpisali aneksy na 2015 rok. Gdyby tego nie uczynili, straciliby wszystko, co przez lata wypracowali.

W środę, ostatniego dnia 2014 roku, wszyscy lekarze rodzinni praktykujący na terenie województwa kujawsko-pomorskiego podpisali aneksy do umów na 2015 rok. Tym samym w naszym regionie, jednym z trzech w Polsce, zażegnana została groźba strajku.
[break]
- Żaden z gabinetów nie zostanie zamknięty - informowała Barbara Nawrocka, p.o. rzecznika prasowego Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy. - W związku z powyższym mieszkańcy województwa mają zapewnioną ciągłość opieki medycznej w rodzaju POZ, począwszy od 1 stycznia 2015 roku. Zespół negocjacyjny, który spotkał się z dyrekcją oddziału, podkreślił, iż lekarze podpisali aneksy, ale w dalszym ciągu popierają postulaty Federacji „Porozumienie Zielonogórskie” i innych środowisk lekarskich.
Jak się dowiedzieliśmy jeszcze w sylwestra centrala NFZ wydała specjalne polecenia swoim pracownikom - dotyczyły one poradni, które przystąpią do protestu. Za udział zagrożono im m.in. kompleksowymi kontrolami i utratą wszystkich pacjentów. Oznaczało to, że lekarz rodzinny za uczestnictwo w strajku musiałby zaczynać wszystko od nowa.
- To niejedyna groźba - mówiła Monika Kowalska, rzeczniczka Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - W niektórych gminach zaczęto wypowiadać lekarzom umowy wynajmu pomieszczeń. Takiej presji na lekarzach jeszcze nie wywierano.
Na stronie internetowej Federacji „Porozumienia Zielonogórskiego” pojawił się komunikat informujący o tym, że groźby NFZ są bezprawne.
- Interpretacja zawarta w piśmie, dotycząca wygaśnięcia deklaracji wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej jest nieprawdziwa - twierdzą prawnicy FZP. - Żaden przepis powszechnie obowiązującego prawa, umowy, ani Zarządzenia Prezesa NFZ nie zawiera zapisu o takiej treści. Deklaracje wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki nie tracą więc ważności w razie nierealizowania umów z NFZ, po podpisaniu aneksów deklaracje te ponownie będą stanowić podstawę do finansowania świadczeniodawców POZ.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy oraz FPZ zwróciły się do Trybunału Konstytucyjnego z prośbą o zbadanie, czy minister zdrowia postąpił zgodnie z konstytucją, ograniczając możliwości leczenia pacjentów chorych na cukrzycę i ze schorzeniami układu krążenia przy jednoczesnym rozszerzeniu opieki nad osobami z podejrzeniem choroby nowotworowej. Te zasady obowiązują od wczoraj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!