https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pakiet onkologiczny przed Trybunałem Konstytucyjnym. W regionie wszyscy lekarze podpisali aneksy na 2015 rok

Hanna Walenczykowska
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnia "OGRODY"Przychodnia "OGRODY"
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnia "OGRODY"Przychodnia "OGRODY" Dariusz Bloch
Wszyscy lekarze rodzinni z Kujawsko-Pomorskiego podpisali aneksy na 2015 rok. Gdyby tego nie uczynili, straciliby wszystko, co przez lata wypracowali.

W środę, ostatniego dnia 2014 roku, wszyscy lekarze rodzinni praktykujący na terenie województwa kujawsko-pomorskiego podpisali aneksy do umów na 2015 rok. Tym samym w naszym regionie, jednym z trzech w Polsce, zażegnana została groźba strajku.
[break]
- Żaden z gabinetów nie zostanie zamknięty - informowała Barbara Nawrocka, p.o. rzecznika prasowego Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy. - W związku z powyższym mieszkańcy województwa mają zapewnioną ciągłość opieki medycznej w rodzaju POZ, począwszy od 1 stycznia 2015 roku. Zespół negocjacyjny, który spotkał się z dyrekcją oddziału, podkreślił, iż lekarze podpisali aneksy, ale w dalszym ciągu popierają postulaty Federacji „Porozumienie Zielonogórskie” i innych środowisk lekarskich.
Jak się dowiedzieliśmy jeszcze w sylwestra centrala NFZ wydała specjalne polecenia swoim pracownikom - dotyczyły one poradni, które przystąpią do protestu. Za udział zagrożono im m.in. kompleksowymi kontrolami i utratą wszystkich pacjentów. Oznaczało to, że lekarz rodzinny za uczestnictwo w strajku musiałby zaczynać wszystko od nowa.
- To niejedyna groźba - mówiła Monika Kowalska, rzeczniczka Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - W niektórych gminach zaczęto wypowiadać lekarzom umowy wynajmu pomieszczeń. Takiej presji na lekarzach jeszcze nie wywierano.
Na stronie internetowej Federacji „Porozumienia Zielonogórskiego” pojawił się komunikat informujący o tym, że groźby NFZ są bezprawne.
- Interpretacja zawarta w piśmie, dotycząca wygaśnięcia deklaracji wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej jest nieprawdziwa - twierdzą prawnicy FZP. - Żaden przepis powszechnie obowiązującego prawa, umowy, ani Zarządzenia Prezesa NFZ nie zawiera zapisu o takiej treści. Deklaracje wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki nie tracą więc ważności w razie nierealizowania umów z NFZ, po podpisaniu aneksów deklaracje te ponownie będą stanowić podstawę do finansowania świadczeniodawców POZ.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy oraz FPZ zwróciły się do Trybunału Konstytucyjnego z prośbą o zbadanie, czy minister zdrowia postąpił zgodnie z konstytucją, ograniczając możliwości leczenia pacjentów chorych na cukrzycę i ze schorzeniami układu krążenia przy jednoczesnym rozszerzeniu opieki nad osobami z podejrzeniem choroby nowotworowej. Te zasady obowiązują od wczoraj.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
zz
Cyt. "Tym samym w naszym regionie, jednym z trzech w Polsce, zażegnana została groźba strajku."

Co ma wspólnego zakończenie umów cywilno-prawnych ze strajkiem?
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski