
4. Rzeźba Łuczniczki
Znajduje się w parku Jana Kochanowskiego w pobliżu Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki. To jeden z najważniejszych symboli Bydgoszczy. Posąg jest jednym z ostatnich dzieł Ferdinanda Lepcke.

5. Budynek Opery Nova
Jeden z bardzo rozpoznawalnych budynków w mieście. Na zakończenie budowy nowego gmachu Opery Nova przy ul. Focha Bydgoszcz czekała aż 34 lata. Oficjalne otwarcie nastąpiło w październiku 2006 r., gdy bydgoska opera obchodziła jubileusz 50-lecia istnienia.
Pojawiła się też koncepcja budowy czwartego kręgu. Sama idea sięga jeszcze lat 60. ubiegłego wieku, jednak ze względów finansowych odkładano ją w czasie. Do tematu powrócono, gdy nad Brdę zawitał Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Camerimage", który był organizowany w Bydgoszczy w latach 2010-2018. Nastąpiła wtedy większa mobilizacja, ale do dziś czwartego kręgu nie ma.

6. Stary Rynek
Centralny plac w mieście. To tu mieszczą się, m.in., ratusz, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy. Stoi tu też pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej. Jedną z atrakcji jest mistrz Twardowski. Codziennie o godz. 13.13 i 21.13 ruchoma rzeźba Pana Twardowskiego ukazuje się w oknie kamienicy przy Starym Rynku 15. Całość ma formę spektaklu świetlno-muzycznego. Niemal przez środek Starego Rynku przechodzi 18 południk długości geograficznej wschodniej.

7. Wyspa Młyńska
To jedno z ulubionych miejsc wypoczynku bydgoszczan. Chętnie odwiedzane też przez turystów. Wyspa jest połączona mostkiem z Operą Nova. Atrakcją wyspy są np. Międzywodzie, Bydgoska Wenecja czy odrestaurowane Młyny Rothera, gdzie będzie funkcjonować Park Kultury. Będą tu, m.in. taras z fontanną, muzeum mózgu i przemysłowego dziedzictwa Bydgoszczy.