
8. Katedra św. Marcina i Mikołaja
Jeden z najpiękniejszych bydgoskich kościołów zbudowany w XV wieku w stylu gotyckim. Mieści się przy ul. Farnej w sąsiedztwie Starego Rynku. Bydgoska Fara w 2004 r. dekretem Ojca Świętego Jana Pawła II została podniesiona do rangi katedry Diecezji Bydgoskiej. To też sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Najważniejszym zabytkiem sztuki i obiektem obdarzonym kultem religijnym jest obraz Madonny z Różą w ołtarzu głównym. Drugi czczony i koronowany wizerunek maryjny to obraz Matki Bożej Szkaplerznej. Znajduje się w ołtarzu nawy północnej.

9. Bazylika
Bazylika Mniejsza pw. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy. Największy kościół w Bydgoszczy. Świątynia wzniesiona w stylu neoklasycystycznym. Wzorowana na rzymskim Panteonie. Mieści się przy al. Ossolińskich. Powstała jako wotum wdzięczności narodu za powrót Bydgoszczy do Macierzy. Wystrój wnętrza świątyni projektował prof. Wiktor Zin.

10. Kompleks Sportowy Zawisza
Pod względem infrastruktury sportowej jest jednym z największych i najbardziej funkcjonalnych miejskich obiektów sportowych w Polsce. To miejsce bez trudu w Bydgoszczy rozpoznają miłośnicy sportu. W ostatnich latach odbywało się tu wiele międzynarodowych imprez, które rozsławiły Bydgoszcz w świecie. Odbyły się tu m.in., drużynowe mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, mistrzostwa Europy w piłce nożnej do lat 21, mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce do lat 23, mecze pierwszej reprezentacji Polski w piłce nożnej czy finały Pucharu Polski w piłce nożnej.

Wśród miejsc, które wskazali przepytani przez nas bydgoszczanie, wymieniono też: Filharmonię Pomorską (na zdjęciu), ulicę Gdańską, ulicę Długą, Hotel Pod Orłem, Kanał Bydgoski, Teatr Polski, Kościół Klarysek, stadion Polonii, Halę Targową, Wieżę Ciśnień - Muzeum Wodociągów oraz kościół pw. św. Andrzeja Boboli przy placu Kościeleckich.
A Państwo jakie miejsca by wskazali? Czy jakiegoś symbolu Bydgoszczy brakuje w naszym zestawieniu? Piszcie w komentarzach.