Zdaniem prof. Wiącka, na pewno potrzebne są tu zmiany prawne. Jak zaznaczył, ustawa budzi ogromne poczucie niesprawiedliwości. Ta regulacja opiera się bowiem na domniemaniu obowiązku opłaty abonamentu w sytuacji, gdy się posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny. Natomiast bardzo wiele osób korzysta z radia lub telewizji nie posiadając odbiornika i nie są zobowiązane w świetle obecnego prawa do zapłaty abonamentu.
- I to budzi wątpliwości osób, które zgłaszają się do RPO - mówił. - Chodzi o zmiany ustawodawcze, tę ustawę trzeba uszczelnić, żeby nie budziła poczucia niesprawiedliwości i żeby system egzekwowania abonamentu był skuteczny. Powinna być gwarancja, że płaci go każdy zobowiązany, w sposób powszechny i sprawiedliwy - podkreślił.
Te osoby muszą uważać na wezwania do opłacenia abonamentu RTV
Prawo mówi o tym, że każdy, kto posiada odbiornik telewizyjny i/lub radiowy, musi uiścić opłatę abonamentową. Nad ściągalnością należności czuwa Poczta Polska. Właśnie ta instytucja zajęła się tymi, którzy unikają obowiązku. Będzie to robić także w 2023 roku.
Poczta Polska weryfikuje, czy Polacy wywiązują się z obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Portal wirtualnemedia.pl poinformował, że niektórzy nie regulują należności. Tylko w trzech pierwszych kwartałach 2022 roku wszczęto postępowania egzekucyjne w oparciu o 39 765 tytułów wykonawczych wystawionych w związku z nieuiszczoną opłatą abonamentową za używanie odbiornika.
Jeśli poczta nie odnotuje wpływów za abonament RTV, to w pierwszej kolejności wysyła upomnienie listowne. Następnie sprawa trafia do organu egzekucyjnego, a więc w tym przypadku do skarbówki. Dokładne zasady egzekwowania opat za abonament RTV prezentujemy w poniższej galerii.
