Sprawa dotyczy dostaw miału węglowego w latach 2013-2014.
- Oszuści wprowadzili w błąd przedstawicieli jednostki poprzez dostarczenie sfałszowanej dokumentację dot. certyfikatów jakości węgla, co do ilości oraz parametrów jakościowych faktycznie dostarczonego miału węglowego. W wyniku tego oszustwa powstały straty w wysokości ponad 700 tys. złotych - informuje mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. - Ci sami sprawcy usiłowali także dokonać oszustwa na szkodę tej samej jednostki z Grudziądza, w dokładnie ten sam sposób, ale w tym przypadku straty mogły wynieść ponad 600 tys. złotych.
Oszustwo polegało także na fikcyjnych zapisach w dokumentach odnośnie przyjęcia do magazynu jednostki w Grudziądzu miału węglowego, którego faktycznie nie dostarczono. To z kolei spowodowało straty w wysokości ponad 100 tys. złotych. Mechanizm przestępczego procederu wymagał porozumienia przedstawicieli jednostki z Grudziądza z przedstawicielem oferenta w tym przetargu dotyczącym dostawy 4000 ton miału węglowego. To działanie dotyczy zarzutu zakłócania przetargu publicznego.
W sprawie zarzutu usłyszało łącznie 6 podejrzanych, których policjanci zatrzymywali w dniach 17-18.06.2020 roku. Sześciu mężczyzn, wśród których są także byli cywilny pracownicy jednostki pochodzą z Grudziądza i pobliskich miejscowości.
Trzech podejrzanych trafiło do aresztu na 3 miesiące. W sprawie prokurator zastosował także poręczenia, dozory policji, zakazy opuszczania kraju, a także zakaz kontaktu pomiędzy podejrzanymi. Na poczet przyszłych kar u podejrzanych zabezpieczono także mienie tj. pieniądze oraz samochody o łącznej wartości ok. 460 tys. złotych, a także zabezpieczenia nieruchomości należących do podejrzanych.
W sprawach dotyczących przestępczości gospodarczej pozbawianie przestępców majątku, który nabyli dzięki nielegalnym interesom to bardzo ważna część pracy policjantów i prokuratorów.
Oszustom grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
