Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrzeżenia IMGW [sobota, 4.01.2020]. Cyklon Fabian przyniesie śnieg, deszcz i silny wiatr [mapa live]

sier
IMGW wydał ostrzeżenia pogodowe przed silnym wiatrem. Uwaga również na marznące opady deszczu.
IMGW wydał ostrzeżenia pogodowe przed silnym wiatrem. Uwaga również na marznące opady deszczu. Przemyslaw Świderski, windy.com
IMGW wydał ostrzeżenia pogodowe (i planuje wydać kolejne) w związku z układem niskiego ciśnienia pod nazwą Fabian (Fabio), który w weekend spowoduje pogorszenie warunków meteorologicznych w Polsce. Spodziewać się można silnego wiatru, opadów deszczu i deszczu ze śniegiem oraz marznących opadów powodujących gołoledź. Poniżej treść komunikatów i mapa pogodowa live.

Polska znalazła się w strefie oddziaływania cyklonu, któremu niemieccy meteorolodzy nadali imię Fabio. Polskie media ten głęboki układ niskiego ciśnienia nazywają Fabianem. Jego centrum przechodzi przez Skandynawię i kieruje się na wschód. W związku z tym IMGW wydał w Polsce ostrzeżenia pogodowe przed silnym wiatrem. W sobotę mocniej powieje niemal w całym kraju.

Przeczytaj również:
Dwa dni z zakazem handlu. Gdzie zrobić zakupy 5 i 6 stycznia 2020?

Niż Fabian w Polsce

Dość mocno powieje na Wybrzeżu: "Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, z zachodu i północnego-zachodu" - czytamy w ostrzeżeniu pierwszego stopnia IMGW dla powiatów położonych w pasie nadmorskim. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 6 rano w sobotę, 4 stycznia do godzin wieczornych.

Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, z zachodu i północnego-zachodu

Mocno powieje również w innych regionach kraju, w których IMGW na sobotę, 4 stycznia, oraz noc z soboty na niedzielę planuje wydać ostrzeżenia. "Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 70 km/h, z kierunków zachodnich" - tak brzmi komunikat dla Kujaw i Pomorza.

W związku z przejściem niżu, możemy spodziewać się opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu.
IMGW ostrzega też przed możliwością wystąpienia marznących opadów, które będą powodowały gołoledź.

Ostrzeżenia IMGW

  • Z ostrzeżeniami IMGW dla poszczególnych regionów można zapoznać się na tej stronie.
  • Prognozę zagrożeń na kolejne dni można sprawdzić tutaj.

Prognozę przejścia opadów można prześledzić na poniższej interaktywnej mapie (źródło: windy.com)

POLECAMY

Zima przełomu lat 1978/1979 była wyjątkowo śnieżna. Od godzin nocnych z 29 na 30 grudnia rozpoczął się napływ mroźnej masy powietrza z północy, co spowodowało, że występujące wówczas opady deszczu zaczęły stopniowo przechodzić w opady śniegu z deszczem i śniegu oraz nasilać się. Tego Sylwestra Polacy zapamiętali na zawsze...Opadom towarzyszył silny wiatr, powodujący szybkie tworzenie się zasp. Chłodny front atmosferyczny przemieszczał się stopniowo na południe, a śnieżyce i gwałtowny spadek temperatury z wartości dodatnich do kilkunastu stopni poniżej zera obejmowały kolejne części kraju.Od 1 stycznia 1979 roku cały kraj był już sparaliżowany przez zaspy i kilkunastostopniowy mróz. Wiele osób, które miały zamiar wybrać się na zabawę sylwestrową musiało pozostać w domu. Ci, którzy dotarli, wracali wyjątkowo długo... ➤➤ Więcej zdjęć na następnych stronach ➤➤ Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Więcej na następnych stronach.Warto wiedzieć:Rekordowo wysoką pokrywę śnieżną odnotowano: w Suwałkach (84 cm, 16 lutego), Łodzi (78 cm, 2 lutego), Warszawie (70 cm, 31 stycznia), Chojnicach (60 cm, 19 lutego), Szczecinie (53 cm, 19 lutego), Kole (46 cm, 26 lutego), Kielcach (39 cm, 2 lutego) i Poznaniu (29 cm, 20 lutego).(sier, Wikipedia)11 lat na krótkim filmie. Tak "rośnie" cmentarz przy Wiślanej w Bydgoszczy

Tego Sylwestra zapamiętali wszyscy. Zima stulecia 1978/79 r. [zdjęcia]

WARTO WIEDZIEĆ:

Cyklon − rodzaj cyrkulacji atmosferycznej typowej dla niżów barycznych; wirowy układ wiatrów w obrębie niżu (przemieszczają się po liniach spiralnych od zewnątrz do środka). Na półkuli północnej kierunek obrotu przeciwny do kierunku ruchu wskazówek zegara, zaś na południowej zgodny z kierunkiem wskazówek zegara

Czym jest ostrzeżenie pogodowe 1 stopnia?

Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest prognoza zagrożeń?

Prognoza zagrożeń - prognoza na okres trzech kolejnych dni, zawierająca informację o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego. Jeżeli w tym czasie sytuacja pogodowa rozwinie się w przewidywanym wcześniej, niekorzystnym kierunku, zostanie wydane ostrzeżenie meteorologiczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera