Południowo- zachodni wiatr niesie nad Kujawy i Pomorze coraz cieplejsze powietrze. W sobotę na termometrach mogliśmy zobaczyć 6-7, nawet 8 stopni Celsjusza, w niedzielę będzie około 8. To dopiero zapowiedź ocieplenia, które około czwartku ma sięgnąć 12 stopni.
Na razie dominuje typowo marcowa aura, z częstymi, choć przelotnymi i niewielkimi opadami deszczu. Do połowy tego miesiąca nie będzie dnia bez deszczu.
Zobacz także: Przerażające prognozy zmian klimatycznych w Polsce i na świecie. To może się wydarzyć!
Prognoza pogody dla regionu na najbliższe dni
Jak informuje synoptyk Rafał Maszewski, autor popularnej strony www.pogodawtoruniu.pl, w strefie opadów temperatura będzie najniższa, od 4 do 6 stopni. Wiatr będzie umiarkowany lub dość silny.
Prognoza pogody dla Polski i Europy na najbliższe dni
Do 11 marca na przeważającym obszarze Europy, w tym w Polsce, temperatura nadal będzie przekraczać normę termiczną z lat 1981-2010. Na północnym zachodzie Europy miejscami pojawi się niższa temperatura.
Luty był w kraju dość wilgotny i sytuacja hydrologiczna na większości rzek poprawiła się - dominuje średni stan wody.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku podaje, że w zlewni rzek Przymorza na odcinkach rzek nie pozostających pod wpływem morza występują stany średnie, a lokalnie wysokie i niskie. W zlewni Drwęcy obserwuje się stany średnie i wysokie.
Zobacz także: Na Ziemi klimat się ociepla. Wręcz wariuje!
To i tak - przypomina Rafał Maszewski - mniej wody niż bywało w minionych latach. Wczesną wiosną, w wyniku roztopów śniegu często przemieszczały się fale wezbraniowe lub powodziowe.
Przykładem rzeki cierpiącej na deficyt wody jest Noteć. Na odcinku kujawskim jej stan jest niski.
Według PGW „Wody Polskie”, choć po ostatnich opadach wilgotność gleby w wielu regionach Polski poprawiła się, nadal zagraża nam susza. Tym bardziej, że utrzymują się dość wysokie jak na tę porę roku temperatury, co sprzyja szybszemu odparowywaniu wilgoci z gleby.
