Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatni transport z Bydgoszczy

Katarzyna Oleksy
Czajnik, karma dla psów, dżem truskawkowy, woda, łopaty - to tylko niektóre z rzeczy, które bydgoszczanie ofiarowali dotkniętym przez tegoroczne powodzie.

Czajnik, karma dla psów, dżem truskawkowy, woda, łopaty - to tylko niektóre z rzeczy, które bydgoszczanie ofiarowali dotkniętym przez tegoroczne powodzie.

<!** Image 2 alt="Image 155959" sub="Tak wyglądał ostatni transport do Wilkowa. Był możliwy dzięki firmom UMSS i pizzerii „Camel” Fot. Dariusz Bloch">Jak się okazuje, w obliczu kataklizmu, który równa z ziemią dorobek całego życia, niezbędne jest wszystko, co pozwoli przetrwać.

Potrzebują wody

- Na początku towarem deficytowym, który był najbardziej pożądany i bez którego nie można było się obejść była, paradoksalnie, woda - mówi Marcin Kuś, koordynator akcji „Bydgoszcz dla Wilkowa”, którą zorganizował bydgoski ratusz. To on był pomysłodawcą akcji, pochodzi bowiem z gminy Wilków. Bydgoszcz ogłosiła zbiórkę darów dla powodzian. Na odzew nie trzeba było długo czekać. Wczoraj do Wilkowa pojechał ostatni, trzeci już transport. Marmolada o smaku pigwowym, dżem brzoskwiniowy, mleko, ubrania, buty, płyty CD. Są też czajniki, deskorolki, no i woda. - Wieziemy też karmę dla psów i przybory szkolne, które dostaliśmy od nowożeńców. Młode pary zamiast kwiatów zażyczyły sobie właśnie rzeczy do szkolnej wyprawki i pokarm dla zwierząt - mówi Marcin Kuś.

Chciał dopilnować

Osobiście jechał z każdym konwojem, sam dopilnował wszelkich formalności, których przy akcjach powodziowych nie brakuje. Na dodatek służył wiedzą, bo doskonale zna tereny, które wspiera.

<!** reklama>Zupełnie inaczej było z Tomaszem Leońcem, kierowcą bydgoskiej spółki ProNatura, który pojechał nieść pomoc dotkniętej niedawnym kataklizmem Bogatyni.

- Na miejscu zakwaterowani byliśmy w szkole, w sali gimnastycznej. Około godz. 6 zaczynaliśmy pracę: wojsko sprzątało śmieci wielkogabarytowe. Moim zadaniem było wywozić je w odpowiednie miejsce - opowiada Tomasz Leoniec. Z całych sił, dosłownie, pomagał pełne dwa dni. Przez ten czas działy się rzeczy miłe, ale i też niebezpieczne. - Wszystkich zaskakiwała rejestracja naszego auta. Pozostałe samochody były z okolicy, my się wyróżnialiśmy - wspomina z uśmiechem. Nie na żarty przestraszył się jednak, gdy auto utknęło w studzience... Była ona przykryta mułem i w żaden sposób nie można jej było zauważyć. Część auta zapadła się. - Wyciąganie stamtąd trwało dobre dwie godziny. Samochód jest ciężki, dlatego trzeba było użyć ciężkiego sprzętu do jego wydobycia - opowiada Tomasz Leoniec.

Warto wiedzieć

  • Polska Akcja Humanitarna przyjmuje wpłaty dla powodzian: 22 1060 0076 0000 3310 0015 9112

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!