Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ośrodek pomocy społecznej. Na co mogą liczyć biedni, bezdomni, bezrobotni, niepełnosprawni i samotni rodzice?

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Bezdomni, bezrobotni, niepełnosprawni, samotne matki, samotni ojcowie i wszyscy ci, którzy sami nie są w stanie sobie poradzić, mogą liczyć na MOPS lub GOPS.
Bezdomni, bezrobotni, niepełnosprawni, samotne matki, samotni ojcowie i wszyscy ci, którzy sami nie są w stanie sobie poradzić, mogą liczyć na MOPS lub GOPS. Paweł Relikowski/zdjęcie ilustracyjne
Jak ktoś ma problemy, nie tylko finansowe, ale nie ma nikogo bliskiego do pomocy, niech pofatyguje się do ośrodka opieki społecznej.

Zobacz wideo: Takie mają być zasady emerytur stażowych.

Ośrodek pomocy społecznej czy ośrodek pomocy rodzinie to samorządowa instytucja, zajmująca się świadczeniem pomocy mieszkańcom gminy. W ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej funkcjonują tzw. rejony opiekuńcze, choćby rejonowe ośrodki pomocy społecznej. Pracownicy socjalni, zatrudnieni w takich ośrodkach opieki, zajmują się indywidualnie sprawą każdego klienta.

Z tym, że nie każdy tym klientem może zostać. Procedury opierają się o przepisy. Tutaj przede wszystkim Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej się kłania. Kryterium dochodowe ma decydujące znaczenie. Inne dotyczy osób tzw. samotnie gospodarujących, inne - rodzin. Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej przysługuje osobie samotnej, której dochód nie przekracza 701 złotych miesięcznie. W przypadku rodzin dochód, w przeliczeniu na członka rodziny, nie może przekraczać 528 zł (stan na październik 2021).

Nie tylko osoby i rodziny o najniższych dochodach lub całkowicie ich pozbawione mogą liczyć na wsparcie miasta bądź gminy. Bezrobotni, bezdomni, niepełnosprawni, długotrwale lub ciężko chorzy, rodziny wielodzietne oraz rodziny niepełne (samotni rodzice) tak samo otrzymują pomoc, przekazywaną przez socjalnych. To podobnie, jak ofiary przemocy i ofiary handlu ludźmi. Kto stara się o bycie rodziną zastępczą, również współpracuje w tym zakresie z ośrodkiem pomocy społecznej.

Jak zostać klientem ośrodka pomocy społecznej

Wniosek można złożyć osobiście, pisemnie, telefonicznie, pocztą elektroniczną. Myli się ten, kto myśli, że po raz pierwszy skontaktuje się z ośrodkiem opieki społecznej, opowie o swojej trudnej sytuacji materialnej i życiowej, i już zostanie mu przyznana pomoc. Swoją sytuację trzeba udowodnić. Nie chodzi jedynie o dokumenty, jakie należy okazać pracownikowi socjalnemu (w tym odcinki od renty czy emerytury, zaświadczenia o dochodach lub ich braku, wydatkach).

Potencjalny klient opieki społecznej powinien spodziewać się wizyty. Wspomniany socjalny go odwiedzi w celu przeprowadzenia wywiadu środowiskowego (brak zgody na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego jest jednoznaczny z rezygnacją z pomocy społecznej). Musi bowiem przekonać się, jaka jest sytuacja osobista i rodzinna wnioskodawcy. Przedstawiciel MOPS czy GOPS przeprowadza wywiad środowiskowy w ciągu 14 dni od daty wszczęcia postępowania, a w sprawach pilnych - w 2 dni. Później sporządza decyzję osobie ubiegającej się o pomoc. Jeśli decyzja będzie pozytywna, nastąpi realizacja przyznanych świadczeń pieniężnych albo niepieniężnych.

Pomoc finansowa i niefinansowa dla klientów ośrodka pomocy społecznej

Pomoc, kierowana do podopiecznych ośrodka, płynie dwoma kanałami, chociaż nie każdy klient otrzymuje oba rodzaje pomocy. Jest to wsparcie materialne oraz niematerialne. Do świadczeń pieniężnych zalicza się zasiłki stałe, zasiłki okresowe, zasiłki celowe i specjalne zasiłki celowe, pomoc na tzw. ekonomiczne usamodzielnienie, wynagrodzenie należne opiekunowi z tytułu sprawowania opieki przyznane przez sąd. Klienci pomocy społecznej mogą też liczyć na pomoc niefinansową. To m.in. a schronienie (np. schroniska, hostele), a posiłki, a odzież, a interwencja kryzysowa, a poradnictwo specjalistyczne, a usługi opiekuńcze, a pobyt w domu pomocy społecznej i innych placówkach, zapewniających schronienie i pomoc.

Odwołanie od decyzji MOPS lub GOPS

Niedoszli klienci, a więc ci, którym odmówiono udzielenia pomocy z ośrodka, mają prawo odwołania od decyzji administracyjnej. Przysługuje ono w ciągu 2 tygodni od dnia jej otrzymania. Odwołanie wnosi się pisemnie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem ośrodka opieki społecznej. Odwołanie jest darmowe, czyli nie podlega żadnym sądowym bądź urzędowym opłatom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ośrodek pomocy społecznej. Na co mogą liczyć biedni, bezdomni, bezrobotni, niepełnosprawni i samotni rodzice? - Gazeta Pomorska