Osłony balkonowe – co warto o nich wiedzieć

Materiał informacyjny COVER-IT
Dla osób ceniących sobie prywatność osłony balkonowe to prawdziwy must have. Niezależnie od wielkości balkonu, jego położenia i zagospodarowania, osłona na balustradę pomoże stworzyć przytulną przestrzeń, a przy okazji może stanowić dobrą osłonę przed deszczem, słońcem i wiatrem. Jest to szczególnie ważne, gdy na balkonie uprawiane są rośliny. Ponadto osłona balkonu lub tarasu to także element dekoracyjny, warto więc zdecydować się na zakup produktu, który jest wytrzymały, odporny na różne warunki atmosferyczne i nie traci koloru oraz formy.

Jak wybrać osłonę na balkon?

Balkon to dla większości osób przestrzeń, gdzie można spokojnie posiedzieć, wypić kawę, poczytać lub popracować. Bardzo często na balkonach uprawia się przeróżne rośliny, takie jak kwiaty, ozdobne trawy, niewielkie drzewka, a nawet warzywa i owoce. Warto o tę przestrzeń zadbać, montując odpowiednie osłony na barierkach.  

Najważniejszą cechą osłonki balkonowej jest jej wytrzymałość. Zależy ona oczywiście od materiału, z którego jest wykonana. Najbardziej trwałe materiały to PCV i technorattan. Oba są bardzo wytrzymałe i nieprzezroczyste, zapewniając tym samym większą prywatność i ochronę przed wiatrem i deszczem, a nawet śniegiem. Różnią się natomiast wyglądem i sposobem pielęgnacji. Osłony z PCV są gładkie i łatwe w utrzymaniu, ale  mniej dekoracyjne, niż te wykonane z technorattanu. W ofercie Cover-it można znaleźć osłony wykonane z obu tych materiałów. 

Warto zwrócić uwagę, w jaki sposób montowana jest osłona, czy będzie to wymagało dodatkowego nakładu pracy. Łatwość montażu to podstawa, gdy trzeba się z nim uporać samemu lub gdy nie dysponuje się zbyt dużą ilością wolnego czasu. Jest to również istotne dlatego, że niekiedy konieczne jest zdemontowanie osłony do mycia, a potem ponowny jej montaż.

Montaż, czyszczenie i konserwacja osłon balkonowych

Przed zakupieniem osłony trzeba dokładnie wymierzyć balustradę i zastanowić się, do jakiej wysokości ma być ona zasłonięta (czy do samej krawędzi poręczy, czy niżej). Należy pamiętać, że materiał osłony nie może sięgać samej podłogi balkonu, ponieważ zebrana na posadzce woda nie mogłaby być swobodnie odprowadzana.

Osłony balkonowe z Cover-it posiadają oczka montażowe zakute rozmieszczone co 50 cm. Na indywidualne życzenie mogą zostać rozmieszczone nawet co 25 cm. Oczka oddalone są od krawędzi materiału o 1-1,5 cm. Takie rozmieszczenie otworów gwarantuje, że osłona będzie dobrze przylegać do balustrady i nie poluzuje się od wiatru. Do kompletu dołączone są opaski zaciskowe, nie ma więc problemu z samodzielnym zamontowaniem osłony. 

Pielęgnacja osłony balkonowej nie powinna nastręczać wielu problemów. Wszelkie zabrudzenia powstałe podczas jej naturalnego użytkowania można zmyć gąbką ze zwykłym płynem do mycia. Nie powinno się jedynie stosować silnie drażniących preparatów, ponieważ kolor osłony po wystawieniu na słońce mógłby się odbarwić. Jeśli osłona mocno się zabrudzi, to wówczas można ją zdjąć i umyć na przykład w ogrodzie, a potem ponownie ją zamontować. Aby materiał ładnie wysechł i nie miał zacieków, dobrze jest go przetrzeć miękką szmatką.

A może osłona z technorattanu?

Technorattan to materiał, który cechuje się bardzo dużą wytrzymałością, a przy tym jest niezwykle dekoracyjny. Osłony balkonowe oraz maty wykonane z plecionych pasków technorattanowych dostępne są w różnych kolorach, co pozwala na idealne wkomponowanie ich w styl mieszkania. Materiał ten jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne, wilgoć oraz promieniowanie UV. Ta ostatnia cecha sprawia, że technorattan nie odbarwia się pod wpływem promieni słonecznych. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy balkon ma wystawę południową.

Maty technorattanowe są stosunkowo łatwe w pielęgnacji, jednakże z racji tego, że nie mają gładkiej powierzchni, wymagają trochę więcej uwagi. Mimo wszystko ich estetyczny wygląd wynagradza poniesiony trud. Osłony z technorattanu będą szczególnie polecane również tam, gdzie trzeba zabezpieczyć przedmioty lub doniczki z roślinami przed silnym wiatrem.

Co jeszcze warto mieć?

Oprócz osłony balkonowej warto zainwestować także w moskitiery w ramkach. To prosty, a jednocześnie skuteczny sposób, aby zapobiec wlatywaniu owadów do domu. Ramki wykonuje się pod wymiar konkretnego okna, a sam montaż gotowej ramki jest już bardzo łatwy. Można zdecydować się także na założenie moskitiery na rzepy, jednak tu trzeba włożyć nieco więcej wysiłku, aby uzyskać najlepszy efekt. Materiał moskitiery trzeba bowiem bardzo dokładnie przytwierdzić do przyklejonej wcześniej taśmy z rzepem, tak, aby nic nie odstawało ani nie falowało.

Innym rozwiązaniem na osłonę balkonu, tarasu lub płotu jest taśma ogrodzeniowa. Są to pasy materiału wykonanego z PCV, które odpowiednio przeplata się i mocuje specjalnymi klipsami. Pasy mogą mieć standardową szerokość 19 cm, jak i 4,7 cm (są to paski do przetłoczeń). Osłona taka jest bardzo dekoracyjna, mocna, wytrzymała, a dobierając różne kolory pasków, można tworzyć własne kompozycje i zapewnić swojemu ogrodzeniu oryginalny wygląd.  

Osłony balkonowe – co warto o nich wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!