Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orlen Copernicus Cup. Rekord Polski w Toruniu. Ewa Swoboda pokonała mistrzynię olimpijską

Joachim Przybył
Joachim Przybył
Orlen Copernicus Cup 2022
Orlen Copernicus Cup 2022 Paweł Skraba
Ewa Swoboda szybsza od Elaine Thompson-Herah, choć bez kolejnego rekordu Polski. W Orlen Copernicus Cup padły trzy najlepsze wyniki na świecie, a największą niespodziankę sprawił Damian Czykier.

Zacznijmy od deseru tej edycji Orlen Copernicus Cup, czyli sprintu pań. Tam, najszybsza obecnie na świecie Ewa Swoboda, zmierzyła się z Elaine Thompson-Herah. Pięć złotych medali olimpijskich na 100 i 200 m - to wystarczy za cały komentarz. Jamajka w Toruniu chciała sprawdzi swoje możliwości i jak sama przyznaje, m.in. od tego startu zależy, czy zdecyduje się na udział w halowych mistrzostwach świata w Belgradzie.

- Traktuję sprint w hali jako element przygotowań do sezonu letniego. Jestem jednak podekscytowana, że pierwszy raz w życiu jestem w Polsce. Oczekiwania? Mam nadzieję, że uda mi się pobiec w czasie poniżej siedmiu sekund - mówiła przed startem Elaine Thompson-Herah.

Ten sam cel miała Swoboda, więc spodziewaliśmy się wielkich wyników. W eliminacjach Polka poprawiła rekord mityngu (7.06), Thompson-Herah oszczędzała siły na finał (7.14). W finale Polka jednak także była górą, choć do rekordu Polski zabrakło 0,04 sek., Jamajka finiszowała o 0,01 za jej plecami.

Orlen Copernicus Cup 2022 już za nami. Co zapamiętamy? Nie tylko szybkie jak błyskawice panie w sprincie, rekord Polski młodej torunianki Anny Matuszewskiej  czy bombowy bieg Damian Czykiera przez płotki. Zobaczcie najciekawsze wydarzenia w Arenie Toruń na naszych zdjęciach!Na następnych zdjęciach kolejne informacje. Aby przejść do galerii, przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.

Orlen Copernicus Cup 2022. Wielkie emocje, tłumy kibiców. Zo...

Niebywale mocno obsadzone były biegi na 400 m pań. Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart, Anna Kiełbasińska, Holenderka Femke Bol i Jamajka Roneisha McGregor - to wszystko medalistki największych światowych imprez. Bezkonkurencyjna była Bol, która finiszowała z najlepszym czasem w tym sezonie 50.54.

Najlepsza z Polek była Natalia Kaczmarek (pobiła rekord życiowy - 51.15 i otarła się o rekord Polski). - Jest niedosyt, tylko 0,05 sekundy do rekordu Polski. Długi fragment przebiegłam po drugim torze. Może w Belgradzie mi się uda? - powiedziała na mecie, nawiązując do zbliżających się mistrzostw świata.

Wcześniej dopingowała swojego partnera Konrada Bukowieckiego w konkursie kulomiotów. To jedna z najbardziej znanych par w polskim światku lekkoatletycznym. - W domu nie da się uniknąć tematu treningów startów, to przecież nasze całe życie. Konrad żartował ze mnie, że tak się męczę, ale w ubiegłym roku pobiegł raz 400 m i teraz mnie rozumie - śmieje się Kaczmarek. - Cieszę się, że teraz Konradowi dobrze idzie. Niedawno miał dołek formy i mi także było przykro. Nawzajem się motywujemy.

Doping ukochanej poniósł Bukowieckiego, który w trzeciej serii ustanowił najlepszy wynik sezonu (21.83). Kłopot w tym, że kilka minut później Chorwat Filip Mihajlević był lepszy o centymetr!.

Bukowiecki: - Wynik bardzo dobry, już dawno tak nie pchałem, ale chciałem wygrać. Filip nie pierwszy raz wyprzedził mnie o centymetr

Na 800 metrów kibice owacją pożegnali Adama Kszczota. Dla utytułowanego biegacza, w przeszłości mistrza świata i Europy, to było pożegnanie z Areną Toruń, bo niedawno ogłosił zakończenie kariery. - Medale, Mazurki Dąbrowskiego na podium były wspaniałymi chwilami w mojej karierze, ale zakończyć karierę biegiem właśnie w Polsce, to naprawdę coś wyjątkowego dla mnie. Najlepsza bieżnia, najlepsza widownia - przyznał wzruszony Kszczot. Dodajmy, że w Toruniu wypełnił minimum na HMŚ w Belgradzie.

U boku Kszczota stanął na starcie m.in. Marcin Lewandowski. Przez lata byli wielkimi rywalami na 800 metrów, ale rywalizacja zamieniała się w wielką przyjaźń. - Jestem trochę starszy i zawsze się umawialiśmy, że to ja pierwszy zejdę ze sceny. Życie pisze swoje scenariusze. Jestem pewien, że Adam teraz będzie odnosił sukcesy w innych dziedzinach, może nawet większe niż w sporcie - podkreśla Marcin Lewandowski.

Cichym bohaterem Orlen Copernicus Cup był Damian Czykier. Nie tylko wygrał 60 m ppł z czwartym czasem na świecie (7.48), ale jeszcze pobił 23-letni rekord Polski Tomasza Ścigaczewskiego. - Wyobrażałem sobie ten dzień od lat, publiczność bardzo mi pomogła. Co dalej? W Belgradzie też jest fajna atmosfera... - uśmiechał się Czykier.

W Arenie Toruń zapowiadano atak na rekord świata w dwóch konkurencjach biegowych. Selemon Barega nie dał rady na 3000 m, a jeszcze na finiszu przegrał z rodakiem Lamechą Girmą. Gudaf Tsegay na 1500 m atakowała swój własny rekord świata (3:53.09). Etiopka była znacznie bliżej niż jej rodak, ale jednak zabrakło około 1,5 sekundy.

I na koniec meldunek o regionie. Iga Baumgart-Witan była 7. na 800 (52.54), torunianka Anna Matuszewicz pobiła rekord Polski juniorek w skoku w dal (i zapowiedziała, że to nie jest jej ostatnie słowo w tym sezonie), a w tyczce Paweł Wojciechowski z wynikiem 5.61 był 7. Warto zauważyć 4. miejsce i rekord życiowy w sprincie torunianina Adriana Brzezińskiego.

Zwycięzcy Orlen Copernicus Cup 2022 i najlepsi Polacy

  • Pchnięcie kulą M: 1. Filip Mihajlević (Chorwacja) 21.84, 2. Konrad Bukowiecki 21.83
  • Skok w dal K: 1. Khaddi Sagnia (Szwecja) 6.70, 4. Anna Matuszewicz (6.44, rekord Polski juniorek)
  • 800 m K: 1. Catriona Bisset (Australia) - 2:00.16, 4. Angelika Cichocka - 2:00.53
  • skok o tyczce M: Ernest Obiena (Filipiny) 5.61, 5. Piotr Lisek 5.61
  • 3000 m M: 1. Lamecha Girma (Etiopia) 7:31.09, 8. Michał Rozmys 7:49.83
  • 800 m K: 1. Femke Bol (Holandia) 50.64, 2. Natalia Kaczmarek 51.15
  • 60 m pł K: 1. Devynne Charlton (Bahamy) 7.90; 7. Klaudia Wojtunik (8.08, rekord życiowy)
  • 60 m pł M: 1. Damian Czykier (7.48, rekord Polski)
  • 800 m M: 1. Elliot Giles (W. Brytania) 1:45.42, 4. Marcin Lewandowski 1:46.01
  • 1500 m K: Gudaf Tsegay (Etiopia) 3:54.77, 6. Martyna Galant 4:11.86;
  • 60 m M: Elijah Hall-Thompson (USA) 6.53, 4. Adrian Brzeziński 6.57 (rekord życiowy)
  • 60 m K: 1. Ewa Swoboda (7.03)
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Orlen Copernicus Cup. Rekord Polski w Toruniu. Ewa Swoboda pokonała mistrzynię olimpijską - Gazeta Pomorska