Spis treści
Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa ostrzega przed dużym zagrożeniem pożarowym na terenie całego kraju. Udostępniona mapka jest niemal w całości pokryta kolorem czerwonym. W niektórych rejonach ściółka ma ekstremalną podatność na zapalenie.
Ostrzeżenie przed dużym zagrożeniem pożarowym
Zagrożenie obowiązuje w wielu województwach już od jakiegoś czasu, ale dzisiaj, z powodu wzrostu temperatur, objęło teren całej Polski.

w 60 strefach prognostycznych. Opracowana przez Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL
"W związku z pojawieniem się wysokich temperatur i braku opadów deszczu wilgotność ściółki w punktach pomiarowych w całym kraju jest bardzo niska. W niektórych miejscach od kilku dni jej wartość jest poniżej 10 proc., czyli poziomu oznaczającego ekstremalną podatność na zapalenie" – wyjaśniał niedawno instytut w komunikacie przekazanym PAP.
Pogoda nie sprzyja sytuacji. Występujące jedynie lokalnie słabe opady nie są w stanie powstrzymać zjawiska na dłuższą metę.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Co zrobić, aby zapobiec pożarowi?
Instytut apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i bardzo rozważne zachowanie podczas przebywania na obszarach leśnych.
"Wystąpienie w ciągu najbliższych dni tzw. pogody pożarowej oznacza nie tylko bardzo wysokie ryzyko powstania pożaru (nawet od "niewinnego" niedopałka papierosa), ale również jego błyskawiczne rozprzestrzenianie się" - czytamy.
Prawie wszystkie pożary lasu powstają z nieumyślnego bądź, co gorsze, ze świadomego działania ludzi przebywających w lesie lub jego sąsiedztwie, którzy nieostrożnie, lekkomyślnie lub celowo używają ognia.
Pożary w lasach. Straż Pożarna na pełnych obrotach
W ostatnich dniach strażacy wyjeżdżali do 40-60 pożarów w lasach dziennie.
Rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski poinformował, że od początku roku odnotowano już 1 tys. 413 pożarów lasów, najwięcej w maju – ponad 1 tys. W analogicznym czasie 2022 roku doszło do 3 tys. 690 pożarów w lasach.
źródło: pap, i.pl
dś