Historia młynów Rothera sięga I połowy XIX wieku i jest ściśle związana z wyjątkową rolą Kanału Bydgoskiego, Brdy i Wisły jako szlaków tranzytowych zboża z naszych terenów na zachód. Była to wówczas jedna z największych inwestycji budowlanych państwa pruskiego, a wiązała się nie tylko z budową ogromnego kompleksu budynków, ale także z przekopaniem w rejonie Wyspy Młyńskiej tzw. „kanału zbożowego”. Swoją podstawową rolę – centrum logistyki zbożowej – Młyny Rothera spełniały aż do lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Niestety – wraz z upadkiem transportu śródlądowego – zaczęły podupadać także one.
Wpisane w krajobraz miasta, ale od wielu lat popadające w ruinę budynki odzyskają wkrótce dawny blask. Dzięki projektowi Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy zyskają także zupełnie nowe znaczenie – staną się Ogrodami Wody – czyli Innowacyjnym Centrum Edukacji.
- Ponad 5 lat temu, kiedy uruchomiliśmy działalność edukacyjną w Wieży Ciśnień i Hali Pomp, zainteresowanie mieszkańców dało nam do myślenia, że trzeba rozszerzyć tę działalność. To zbiegło się w czasie z zaproszeniem prezydenta Rafała Bruskiego do zaproponowania nowej funkcji dla Młynów Rothera - wspomina Stanisław Drzewiecki, prezes MWiK.
Wodociągowcy zaproponowali, by wnętrza Młynów zamienić w nowoczesny kompleks naukowo-kulturowy, z interaktywnymi wystawami. O szczegółach tego wyjątkowego projektu opowiemy w naszym nowym cyklu zatytułowanym Ogrody Pełne Wody. Zachęcamy do obejrzenia pierwszego filmu!
