https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy. Telefoniczne porady w szpitalu dziecięcym w Bydgoszczy

Małgorzata Pieczyńska
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Mucowiscydozy do piątku w godz. 12-15 w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy można zasięgnąć telefonicznych porad na temat tej choroby genetycznej.
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Mucowiscydozy do piątku w godz. 12-15 w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy można zasięgnąć telefonicznych porad na temat tej choroby genetycznej. Pixabay
Trwa Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy. W akcję włączył się też Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy. Do piątku w lecznicy udzielane są telefoniczne porady na temat tej choroby genetycznej, jej objawów, diagnozowania i leczenia.

"Mucowiscydoza - a co Ty wiesz o chorobie" to hasło tegorocznej kampanii społecznej, którą po raz 19 organizuje Fundacja MATIO. W całej Polsce z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Mucowiscydozy organizowane są akcje edukacyjne, spotkania, szkolenia służące upowszechnianiu wiedzy na temat tej choroby.

W Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy obecnie pod opieką lekarzy w Poradni Mucowiscydozy jest prawie 120 chorych.

- Jeszcze ponad 10 lat temu dzieci z mukowiscydozą nie dożywały pełnoletności - mówi dr nauk med. Radosława Staszak-Kowalska, ordynator Oddziału Pediatrii Pneumonologii i Alergologii w WSD w Bydgoszczy i zarazem członek zarządu Polskiego Towarzystwa Mucowiscydozy. - To się jednak zmieniło, dzięki badaniom przesiewowym pod kątem tej choroby. Od 2009 r. mamy możliwość wykonania takich badań u noworodków. Krew pobrana ze stópki dziecka badana jest w ośrodku w Gdańsku. Szybkie zdiagnozowanie pacjenta pozwala na podjęcie leczenia. Wymaga to pracy całego zespołu terapeutycznego w skład, którego wchodzą, m.in. lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, dietetycy i psychologowie. Ale sukcesy są. Nasz najstarszy pacjent z mukowiscydozą ma dziś 37 lat.

Bydgoszcz jest jednym z 19 ośrodków w kraju, które leczą mucowiscydozę. - To jest choroba genetyczna. Nieuleczalna i przewlekła. Wszystkie gruczoły wydzielania produkują gęsty, lepki śluz, który blokuje układ oddechowy i pokarmowy - mówi dr nauk med. Radosława Staszak-Kowalska. - Włóknieją płuca, chorzy się duszą, występują też zaburzenia odżywiania. Leczymy więc objawowo, ale dzięki temu komfort życia takich pacjentów się poprawia.

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Mucowiscydozy do piątku w godz. 12-15 pod nr tel. 52 32-62-276 i 797-008-513 porad udziela dr nauk med. Radosława Staszak-Kowalska.

Dodajmy, że w tym roku 24 kwietnia z inicjatywy rodziców dzieci z mucowiscydozą zorganizowany zostanie w Myślęcinku "Bydgoski bieg po oddech". - Mogą wziąć w nim udział wszyscy chętni - mówi dr nauk med. Radosława Staszak-Kowalska. - Wpisowe chcemy przeznaczyć na zakup stymulatora kaszlu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski