
„Le Monde” podkreślił powagę uroczystości pogrzebowych - „40 tys. tłum po raz ostatni pożegnał Pawła Adamowicza w monumentalnej Bazylice Mariackiej. Msza pogrzebowa została wysłuchana przez 50 tys. osób – 3500 znajdowało się wewnątrz kościoła, a 45 tys. na zewnątrz. W różnych częściach miasta rozstawiono telebimy, dzięki którym tłum mógł oglądać ceremonię. Zdjęcia burmistrza rozwieszono w okolicznych sklepach, kawiarniach i restauracjach.”
Le Monde

Spiegel podkreśla miłość gdańszczan do zamordowanego prezydenta. „Wielu mieszkańców stało kilka godzin w kolejce po to, by dotrzeć do trumny prezydenta Gdańska i złożyć hołd Pawłowi Adamowiczowi.” Autor artykułu zaznacza, że w Polsce rozgorzała dyskusja o mowie nienawiści. Dodaje jednak, że motywacje mordercy nie są jasne – wiadomo, że miał problemy psychiczne.
Spiegel

„Bild”, opisując pogrzeb Adamowicza, skupia się na polskiej dyskusji o mowie nienawiści: „W warszawskich szkołach, zgodnie z wolą nowego burmistrza, będą specjalne lekcje dotyczące mowy nienawiści.” Co ciekawe, „Bild” przytacza wątpliwości Krzysztofa Bosaka z Ruchu Narodowego, który obawia się, że lewica ma zamiar zdefiniować mowę nienawiści na własną modłę. Cytowana jest także Aleksandra Dulkiewicz, która apelowała w poniedziałek o niewykorzystywanie śmierci prezydenta w rozgrywkach politycznych.
Bild

„Na pogrzebie zamordowanego prezydenta Gdańska zebrał się 45 tys. tłum” - taki tytuł nosi artykuł The New York Times dotyczący uroczystości żałobnych Pawła Adamowicza. Dziennik donosi o wielkich biało-czarnych zdjęciach, które zasłoniły budynki w Gdańsku. NYT wylicza także uczestników pogrzebu: Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, premier Polski Mateusz Morawiecki, prezydent RP Andrzej Duda, były prezydent i laureat pokojowej nagrody Nobla Lech Wałęsa.
The New York Times