Bank ofert pracy działa od piątku. - Mogą z niego korzystać nauczyciele zarówno z Bydgoszczy, całego regionu, a nawet kraju - mówi Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty. - Dzięki temu systemowi będą mogli oni znaleźć interesującą ich propozycję. Liczymy na to, że ofert będą dziesiątki, jeśli nie setki.
Taką samą nadzieję mają zapewne nauczyciele, którzy obawiają się o pracę. W najmniej korzystnej sytuacji są ci, którzy pracują w samodzielnych gimnazjach przeznaczonych do wygaszenia. - Na pewno te osoby czują dyskomfort i dlatego właśnie do nich przede wszystkim będzie adresowana oferta banku - wyjaśnia Gralik.
Uczeń bez smartfona? Ani rusz!
Oferty pracy będą zamieszczać dyrektorzy szkół. Taki obowiązek mają do 31 sierpnia 2023 r. (wtedy zakończy się wprowadzanie reformy oświaty). Do 31 sierpnia 2020 r. pierwszeństwo w skorzystaniu z propozycji będą mieć nauczyciele pozostający w tzw. stanie nieczynnym. Są to osoby, które tracą pracę w wyniku zmian organizacyjnych. Przez 6 miesięcy mogą one pobierać pełne wynagrodzenie zasadnicze. W tym czasie nie pracują.
Druga grupa nauczycieli, którzy będą w pierwszej kolejności zatrudniani, to zwolnieni pedagodzy. - Z naszego punktu widzenia nikt nie powinien stracić pracy, ale to zależy od dyrektorów szkół - mówi kurator. - Większe samorządy, m.in. w Bydgoszczy i Toruniu, zapewniły, że będą uważnie przyglądać się przydziałowi godzin. W mniejszych gminach jest z tym różnie. Chodzi o to, aby uniknąć sytuacji, w których jeden nauczyciel będzie miał nadgodziny, a drugi zostanie bez pracy. Od 1 września nauczyciel, który już ma etat, będzie mógł podjąć dodatkową pracę w innej szkole tylko za zgodą szefa tej placówki, w której jest zatrudniony w pełnym wymiarze godzin.
Ponad 300 świetnych tancerzy wystąpiło w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]
Wszystko to ma uchronić nauczycieli przed zwolnieniami. W bydgoskich szkołach prowadzonych przez gminę zatrudnionych jest 5,5 tys. nauczycieli.
- Obecnie nie jesteśmy w stanie stwierdzić jednoznacznie, ilu z nich straci pracę po 1 września 2017 r. oraz którzy „przedmiotowcy” mogą mieć największy problem z jej znalezieniem - mówi Marta Stachowiak, doradca prezydenta miasta. - Szczegóły będą znane po przedstawieniu przez placówki arkuszy organizacyjnych na rok szkolny 2017/2018, najwcześniej na przełomie kwietnia i maja.
Bydgoski samorząd przyznaje, że raczej nie uda się zapewnić wszystkim nauczycielom pracy w jednej placówce. Gmina chce im pomóc poprzez m.in. utworzenie Miejskiego Banku Nauczycieli oraz dofinansowanie doskonalenia i dokształcania zawodowego. Bank ofert pracy uruchomiony przez kuratorium dostępny jest na stronie www.kuratorium.bydgoszcz.uw.gov.pl w zakładce: „Oferty pracy dla nauczycieli”.