https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odnowiony Kanał Bydgoski może stać się największą atrakcją turystyczną miasta

Wojciech Mąka
Kanał Bydgoski to unikalna w skali europejskiej budowla hydrotechniczna
Kanał Bydgoski to unikalna w skali europejskiej budowla hydrotechniczna Tomasz Czachorowski
To jedyna tak długa czynna wodna droga w Polsce. Jest szansa, że plan odnawiania szlaku zostanie dofinansowany około 300 milionami złotych z budżetu państwa.

Kanał Bydgoski to niespotykana na skalę europejską budowla hydrotechniczna. Zaczęła powstawać pod koniec XVIII wieku. - Wówczas dzięki kanałowi miasto zyskało miano największego portu śródlądowego, budowla przyczyniła się do rozwoju miasta - mówi Marek Jeleniewski, bydgoski historyk.
[break]

Od kilku lat ratusz konsekwentnie stara się przywrócić kanałowi jego świetność. Zaczęło się od rewitalizacji Wyspy Młyńskiej, która stanowi kluczowy punkt w tzw. bydgoskim węźle wodnym. Ideą przyświecającą planistom jest całkowite odnowienie nie tylko samego szlaku wodnego, który łączy Bydgoszcz z zachodnimi miastami, ale także bulwarów. Jak mówi Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, istotne dla miasta jest także m.in. wodno-turystyczne skomunikowanie Śródmieścia z Fordonem. Na ożywienie rejonu Fordonu już w tym roku miasto przeznaczyło 1,5 mln zł.

Rewitalizację Brdy, modernizację śluz na Kanale Bydgoskim i ożywienie szlaków żeglownych zakłada rządowa „Strategia Rozwoju Transportu 2020”. Wydatki to blisko 300 mln złotych. W planie znalazły się także inwestycje kluczowe dla przyszłości Bydgoszczy jako ważnego węzła wodnego - większość z nich dotyczy właśnie Kanału Bydgoskiego.

Wpisanie bydgoskich inwestycji na listę priorytetów cieszy Edwarda Ossowskiego, prezesa Żeglugi Bydgoskiej. Jak mówił „Expressowi”, bydgoski węzeł wodny ma olbrzymie znaczenie w ramach międzynarodowej drogi wodnej E-70. Inwestycje mogą przywrócić co najmniej ruch turystyczny na drodze wodnej od strony Wisły i Odry.

Na kanale mają być wyremontowane śluzy Okole, Czyżkówko, Prądy, Osowa Góra, Józefinki i Nakło Wschód oraz jaz Józefinki. W tym roku zaczęły się prace rewitalizacyjne na śluzie Brdyujście - zaniedbanej przez ostatnie dziesięciolecia. Dzięki pracom m.in. Roberta Grochowskiego, bydgoskiego archeologa, trwa odsłanianie i odbudowa nieużywanej i zasypanej niegdyś śluzy „workowej” tuż przy mostach w ciągu ul. Focha. Tam, oprócz zrekonstruowanej budowli hydrotechnicznej, powstanie skwer i miejsce wypoczynku bydgoszczan.

Obecny rok został ustanowiony decyzją Rady Miasta „Rokiem Kanału Bydgoskiego”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jacek
Jak widzę zniszczenia dokonane na odnowionej części to aż mnie skręca.Czasami i mnie dopada zwątpienie czy jest sens upiększać coś w naszym mieście gdzie zawsze znajdzie się para pajacy niszczący wszystko.
s
spław Brdą
Może stać się atrakcją ?... już jest atrakcja... Znaleziono zwłoki około 50-letniego mężczyzny. Utonął w Kanale Bydgoskim. Zaś potem to będzie dopiero atrakcja.
a
aiM
Oświetlenie i ławeczki to tylko kosmetyka. Trzeba oczyścić nie tylko nasz kanał, ale również drogi wodne w regionie prowadzące do niego, zwłaszcza od zachodu. Kanał nie będzie atrakcją turystyczną jeżeli nie będzie można wykorzystać go w ramach turystyki wodnej. Parkowe alejki nad wodą same w sobie wyjątkowe nie są. Na dzień dzisiejszy Kanał jest trudno dostępny i źle obsługiwany (zasady korzystania z systemu śluz to na dzień dzisiejszy jakaś kpina) to nawet marina przy Wyspie Młyńskiej nie ma sensu i nic tutaj nie pomoże...
M
Mia
Nowe chodniki, stylowe oświetlenie, więcej ławek i nic więcej temu miejsca nie trzeba ( no monitoring nad Starym Kanałem). Jak to miasto zrobi, to będzie można wtedy świętować rok kanału.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski