Ołtarz został ufundowany przez Stanisława i Helenę Konarskich. W jego środkowym polu znajduje się obraz z wizerunkiem świętego w srebrnej sukience z 1841 roku. Obok niego jest aniołek, trzymający chustę z napisem: eris in peste patronus (bądź patronem w chorobie). Zaś w górnej kondygnacji widnieje barokowy obraz przedstawiający męczeństwo świętych Kryspina i Kryspiniana z 1690 roku.
Ołtarz pochodzi z kościoła pokarmelickiego.
Przeczytaj też: Chłopiec odnalazł pomnik z 1942 roku
W trakcie prac odkryto, że część elementów snycerskich pochodzi z lat 50. XX wieku. Zasłaniały one jednocześnie oryginalne detale – na przykład serca w retabulum (nastawie ołtarza), malowane na „smalcie”, czyli błękicie królewskim – pigmencie pięknie barwiącym szkło.
- Wystarczyło wszystko oczyścić, a także specjalnym preparatem uaktywnić poprzednie barwy, poddając jednocześnie cały ołtarz konserwacji przed grzybami i innymi szkodnikami - mówi konserwator zabytków Grzegorz Chojnacki.
Renowację przeprowadziła firma konserwatorska „Relief” z Torunia, nagradzana przez marszałka województwa. Dzięki staraniom specjalistów, w ok. 90 procentach widzimy dziś oryginał sprzed wieków.