Pierwszy dzień świat Bożego Narodzenia wypada w 2022 roku w niedzielę. W ten dzień oraz w poniedziałek 26 grudnia supermarkety i galerie handlowe oczywiście będą zamknięte. Co mówią przepisy o godzinach otwarcia sklepów w Wigilię?
Sklepy w Wigilię 2022. Do której mogą być otwarte?
Zgodnie z przepisami ograniczenie handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem obejmuje również 24 grudnia oraz sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy. W tych dniach po godzinie 14:00 zakazany jest handel oraz powierzanie pracownikowi wykonywania czynności związanych z handlem.
Właściciele poszczególnych sieci handlowych takich jak Lidl, Carrefour, Netto, Kaufland sami podejmą decyzję, o której zamkną sklepy. Patrząc na poprzednie święta, można spodziewać się, że zakupy będzie można robić do około godziny 13.00. Są sieci, które zdecydowały, że w sobotę, 24 grudnia dadzą pracownikom wolne, tak postąpiła między innymi IKEA.
Sklepy w Wigilię i święta. Właściciel może pracować
Oczywiście, jeśli za ladą sklepu stanie jego właściciel, ustawa nie zabrania mu tego i może prowadzić sprzedaż zarówno po godzinie 14.00 w Wigilię, jak i w święta. Zakazane jest zlecanie pracy w handlu zatrudnionym pracownikom. Za to grożą wysokie kary.
Osoby, które naruszą przepisy ustawy o zakazie handlu w niedzielę, podlegają karze grzywny w wysokości od 1 000 do 100 000 zł. Za złośliwe lub uporczywe działania naruszające przepisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, grozi grzywna albo kara ograniczenia wolności.
Zakaz handlu. Jakie sklepy mogą być otwarte również w niedziele i święta?
W przepisach wymieniono zakres placówek, które mogą prowadzić handel również w niedziele i święta (nawet jeśli sprzedaży nie prowadzi właściciel, a zatrudniony pracownik). Na liście są:
- niektóre sklepy osiedlowe, w których klientów obsługuje właściciel
- placówki pocztowe
- lokale gastronomiczne
- sklepy działające na zasadzie franczyzy (np. Żabka, Carrefour Express)
- apteki
- kwiaciarnie
- markety znajdujące się na dworcach kolejowych
- stacje paliw
W ostatnim czasie trzeba było doprecyzować przepisy w tej kwestii. Część dużych sieci handlowych wykorzystywało klauzulę dotyczącą placówek pocztowych i otwierało się w niedziele. Zgodnie z ustawą, w dni z zakazem handlu funkcjonować mogą tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się usługami pocztowymi a nie handlem detalicznym (przychody z usług pocztowych muszą stanowić ponad 50 proc. przychodów danej placówki).
POLECAMY
Szok cenowy w sklepach. Za te produkty rok temu płaciliśmy z...
