W czwartkowe przedpołudnie w ratuszu miała miejsce konferencja prasowa poświęcona tegorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy już po raz dwunasty wskażą w głosowaniu inwestycje na realizację których miasto powinno przeznaczyć pieniądze.
- W ubiegłym roku otrzymaliśmy ponad osiemset wniosków, z których blisko pięćset poddano potem pod głosowanie – mówił Łukasz Krupa, zastępca prezydenta grodu nad Brdą. - Bydgoski Budżet Obywatelski zmienia nasze osiedla, integruje i aktywizuje lokalną społeczność, daje swobodę jeżeli chodzi o kreatywność. Od momentu uruchomienia BBO zrealizowaliśmy łącznie kilkaset projektów. Powstały m.in. place zabaw, wybiegi dla psów czy ścieżki rowerowe, a więc wszystko to, co jest bliskie i potrzebne mieszkańcom Bydgoszczy. Odbyło się także ponad sto wydarzeń, takich jak chociażby potańcówki, spływy kajakowe czy kina plenerowe.
Podobnie jak w poprzednich latach, także i teraz na projekty wskazane w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego przeznaczonych zostanie 16 milionów złotych. Nabór wniosków do nowej edycji rusza w piątek 24 maja o godz. 12.00. O tej porze aktywowany zostanie formularz zgłoszeniowy na stronie bydgoszcz.pl/bbo. Zgłoszenia przyjmowane będą do końca czerwca.
- Każdą nową edycję poprzedzają konsultacje. Zgodnie z ich wskazaniami oraz opinią rady ds. partycypacji społecznej zdecydowaliśmy, że telefoniczna forma zgłaszania projektów zostanie zastąpiona punktami stacjonarnymi. Jeden z nich pojawi się już w najbliższą niedzielę podczas EKO Pikniku Rodzinnego na Osowej Górze. Podobnie będzie 1 czerwca w Młynach Rothera; nie zabraknie nas także podczas weekendu Steru na Bydgoszcz na Wyspie Młyńskiej [22-23 czerwca – przyp. red.] – relacjonowała Agnieszka Przybył, koordynator Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. - W dwunastej edycji mieszkańcy będą mogli zgłaszać pomysły w czterech doskonale znanych sobie kategoriach: projekty osiedlowe, projekty ponadosiedlowe, mikroprojekty osiedlowe oraz projekty społeczne. Nadal będzie można wnioskować o inwestycje rekreacyjne na terenach, które nie są własnością miasta, np. na terenach należących do spółdzielni mieszkaniowych.
Do Budżetu Obywatelskiego można zgłaszać projekty, które mieszczą się w zadaniach własnych miasta Bydgoszczy. Muszą być ogólnodostępne - z efektu ich realizacji będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy. Pomysł może zgłosić każda osoba, która najpóźniej w dniu złożenia wniosku skończyła 16. rok życia. Więcej szczegółów można znaleźć zaglądając na stronę internetową https://www.bdgbo.pl.
Bydgoski Budżet Obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych. Mieszkańcy w głosowaniu bezpośrednio wybierają zadania, które trafią do realizacji w kolejnym roku. W 2023 roku zainteresowanie bydgoszczan BBO było bardzo duże. Ponad 27,5 tysięcy osób oddało prawie 100 tysięcy głosów. To o trzydzieści procent więcej niż w poprzedniej edycji.
