Zobacz wideo: Rynek pracy odporny na pandemię
Zmiany są efektem dostosowania polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej. Mają zmniejszyć ryzyko fałszowania dokumentów tożsamości. Wprowadzono do nich m.in. drugą cechę biometryczną, czyli odciski palców. Wprowadzenie drugiej cechy biometrycznej oznacza, że wniosek o wydanie dowodu osobistego dla osoby powyżej 12. roku życia będzie można złożyć jedynie osobiście w urzędzie. Elektronicznie o dowód ubiegać się będą mogły wyłącznie dzieci do 12. roku życia. Od nich nie będą pobierane odciski palców.
Zmieni się także zawartość warstwy graficznej dowodu osobistego. Zostanie dodany podpis posiadacza dokumentu. Podpisu nie będzie w dowodach wydawanych dzieciom do 12. roku życia oraz w przypadku osób, które nie mogą złożyć podpisu.
W nowym dowodzie będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian. Pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego na tle flagi Unii Europejskiej.
Sprzęt dotarł, a pracownicy są przeszkoleni
Do urzędów w naszym regionie we wrześniu dotarły skanery linii papilarnych, w a październiku stacje mobilne urzędnika. To urządzenia, które umożliwią oddanie odcisków palców przez osoby, które nie będą mogły osobiście udać się do urzędu gminy. Pracownicy zostali przeszkoleni, więc wszystko jest zapięte za ostatni guzik.
- Jesteśmy gotowi do przyjmowania wniosków o nowe dowody osobiste - zapewnia Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Bydgoszczy.
W Urzędzie Miasta Torunia wydawaniem dowodów osobistych zajmuje się Wydział Spraw Administracyjnych (WSA).
- Wszyscy pracownicy WSA uczestniczyli w spotkaniach i szkoleniach tematycznych on-line. Potwierdzili posiadanie niezbędnej wiedzy w testach i uzyskali stosowne certyfikaty. WSA zgłosiło się również do testów przedwdrożeniowych organizowanych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i Centralny Ośrodek Informatyki w Łodzi. Zadania testowe obejmujące praktyczne wykonywanie nowej procedury były realizowane od 28 maja do 11 czerwca 2021 roku. Wszystkie zadania testowe zostały wykonane -zapewnia Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Torunia.
Także pracownicy inowrocławskiego ratusza odbyli niezbędne szkolenia i wzięli udział w testach proceduralnych.
- Wnioski o dowody osobiste można składać w Urzędzie Miasta Inowrocławia, w Wydziale Spraw Obywatelskich, pokój nr 18 przy al. Ratuszowej 36, po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu - mówi Adriana Szymanowska, Adriana Szymanowska, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Inowrocławia.
Nowy dokument dostaniemy za darmo
Kto ma jeszcze ważny dowód osobisty, nie musi go specjalnie wymieniać. Trzeba będzie to zrobić dopiero wtedy, gdy dokument straci ważność.
Wniosek o nowy dowód osobisty możemy złożyć w dowolnym urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania. Formularz możemy wysłać także także przez internet. Po złożeniu wniosku otrzymamy potwierdzenie jego złożenia.
Na gotowy dokument będziemy czekać maksymalnie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Termin ten może się wydłużyć w szczególnych przypadkach. Poinformuje nas o tym urzędnik. Wyrobienie dowodu nic nie kosztuje.
Nie przegap
