Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oczko wodne w ogrodzie: jakie rośliny i ryby? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o oczku wodnym

Red.
Nowoczesne oczko wodne. Zobacz, jak wybudować je krok po kroku
Nowoczesne oczko wodne. Zobacz, jak wybudować je krok po kroku Pixabay
Marzy Ci się oczko wodne jak z katalogu, ale nie wiesz od czego zacząć? Zalet z posiadania małego zbiornika wodnego jest wiele. Akwen z zielonymi roślinami wokół sprawi, że Twój ogród zyska na atrakcyjności. W dodatku możesz wykonać je samodzielnie. Podpowiadamy, jak wybudować oczko wodne szybko, nie tracąc przy tym fortuny.

Zbuduj oczko wodne krok po kroku

Bardzo ważnym elementem podczas budowy oczka wodnego jest wybór odpowiednich materiałów. Najbardziej popularnymi tworzywami są folie PCV, tzw. folie basenowe. Nic dziwnego – są dosyć tanie, ekologiczne, odporne na mróz i uszkodzenia oraz łatwo dostosować je do kształtu gruntu. ponieważ z łatwością można dostosować je do kształtu gruntu. Ponadto nie wydzielają szkodliwych substancji chemicznych. Dzięki temu możesz hodować podwodne rośliny lub ryby.

Aby woda niestała się błotnista, koniecznie kup filtry oraz pompy. W zależności od wielkości zbiornika wybierzesz filtry ciśnieniowe – w przypadku niewielkich oczek lub modele przepływowe, gdy oczko przekracza kilkanaście metrów kwadratowych. Podstawą jest pompa filtracyjna, do której podłączone są skimmer oraz filtr. Do obsługi oczka wodnego mającego pojemność około 11 m3 poleca się pompę o wydajności 12 000 l/h. Skimmer będzie miał za zadanie zasysać do komory wszelkie zabrudzenia w postaci pyłków, kurzu i liści. Jeśli zdecydujesz się na posadzenie roślin w zbiorniku wodnym, umieść skimmer w pobliżu. Filtr ciśnieniowy oczyszcza wodę mechanicznie i biologicznie, z kolei wbudowana lampa UV ogranicza rozwój glonów nitkowatych. System musi oczywiście zostać podłączony do prądu.

Oczko wodne w ogrodzie - to może Ci się przydać

Materiały promocyjne partnera

Następnym krokiem będzie wyznaczenie miejsca, w którym ma powstać akwen. Warto zrobić to porządnie, aby późniejsza praca była ułatwiona. Zwróć uwagę, gdzie w Twoim ogrodzie są miejsca nasłonecznione przez cały dzień. Akwen wodny lepiej, żeby nie był przez cały dzień nasłoneczniony, gdyż woda będzie szybko parować i mogą pojawiać się glony. Z kolei pod koroną drzew będzie narażony na spadające liście.

Przyszedł czas na wykopanie niecki, możesz ukształtować teren tak, aby były umodelowane półki wodne, gdzie posadzisz w przyszłości rośliny. Nie jest to konieczne, ale wpłynie na atrakcyjność zbiornika. Przed wyłożeniem podłoża folią należy przygotować podłoże. Dno powinno zostać oczyszczone z kamieni, korzeni oraz pozostałych zabrudzeń. W kolejnym etapie należy usypać około 5-centymetrową warstwę piasku i ułożyć specjalny podkład pod folię, który zabezpieczy ją przed uszkodzeniami.

Polecana jest geowłóknina, agrowłóknina lub wełna mineralna. Jeśli już wyłożysz podłoże podkładem, czas na rozłożenie folii PCV. Powinna być rozłożona od najniższego punktu zbiornika do góry. Pamiętaj, aby leżała swobodnie w wykopie, nie może być naciągnięta. Krawędzie folii możesz ukryć kamieniami lub przyciąć. Brzegi warto umocnić dużymi kamieniami osadzonymi na warstwie zaprawy cementowej. Pamiętaj, aby była bez wapna, w innym przypadku związki przedostające się do wody mogłyby szkodzić rybom. Jeśli chcesz uatrakcyjnić okolicę Twojego oczka, usyp żwirową plażę i posadź trawę. Teraz wystarczy napełnić zbiornik wodą. Możesz uatrakcyjnić go roślinami czy rybkami.

Akcesoria do oczek wodnych

Materiały promocyjne partnera

Jakie wybrać rośliny do oczka wodnego?

Rośliny sprawią, że Twój akwen wodny będzie pięknie ozdobiony. Poza tym natleniają wodę oraz dają jej trochę cienia oraz schronienie żyjącym tam zwierzętom. Roślin nie powinno być jednak zbyt wiele, specjaliści doradzają, aby posadzić maksymalnie 2/3 lustra wody. Umiar powinno zachować również, co do różnorodności gatunkowej – zbyt wiele sprawi, że kompozycja może nie być spójna. Poza tym rośliny mają różne wymagania, co do głębokości wody. Pomocne będą półki na różnych wysokościach, w których umieścisz kosze z roślinami.

Na dnie posadź rośliny pływające, a na obrzeżach rośliny strefy przybrzeżnej. Zwróć uwagę, aby wybrać rośliny, które przy okazji będą oczyszczać wodę, zaliczamy. Dobrze sprawdzą się takie jak rogatek sztywny czy hiacynt wodny, rogatek sztywny. Z roślin pływających możesz kupić lilie wodne, osoki aloesowe, hiacynty lub topiany osokowate. Zwróć uwagę, aby posadzić je około dwa tygodnie od założenia akwenu. Co posadzić przy brzegu? Bergenia sercowata, liliowiec rdzawy czy niezapominajka będą strzałem w dziesiątkę. Tego typu rośliny ochronią oczko przed wiatrem i słońcem. Poza tym akwen będzie tworzył spójną całość z ogrodem. Wybierz rośliny, które lubią wilgotne podłoże – kosaćce oraz trawy.

Rybki do oczka wodnego

Jakie wybrać ryby do oczka wodnego? Najlepiej te, które są spokojne oraz osiągną niewielkie rozmiary. Dobrze, jeśli będą odporne na panujące warunki w Polsce. Popularne są takie ryby jak złota orga, karaś czy złota orfa. Ta ostatnia jest jaskrawo ubarwiona, przypomina karasia ozdobnego, ale jest od niego większa. To 50-centymetrowa ryba, która powinna żyć w stadzie i w zbiorniku większych rozmiarów. Dzięki temu będzie mogła swobodnie pływać i łapać pod wodą owady.

Znane są też gatunki egzotyczne - kardynałek chiński lub wielkopłetw wspaniały. Ryby tropikalne powinniśmy wpuścić do oczka tylko na okres letni, gdy temperatura wody osiągnie 20° C. Mało wymagającą rybą, która osiąga długość 30 cm jest karaś ozdobny, bez obaw przetrwa zimę. Do hodowli w niewielkiej przestrzeni świetni sprawdzi się różanka. Jest ładnie ubarwiona i niewielka, dorosły osobnik osiąga do 8 cm długości. Odżywia się głównie glonami, które znajdują się na dnie akwenu. Rybą która nadaje się do dużych oczek wodnych jest karp koi. Ma pomarańczowo-biało-czarne ubarwienie i spore rozmiary - nawet 80 cm. Woda musi być czysta i dobrze natleniona, a dno piaszczyste. Warto wiedzieć, że karpie koi żyją około 18-20 lat.

Dekoracje do Twojego ogrodu

Dbaj o swoje oczko wodne

Aby móc cieszyć się zadbanym akwenem wodnym przez wiele lat, pamiętaj o regularnym czyszczeniu. Wiosną należy usunąć uszkodzone lub zgniłe rośliny oraz wymienić około 20 procent wody. Czyszczeniu powinny podlegać też filtry. Na bieżąco zwracaj uwagę, czy w Twoim zbiorniku nie pojawiają się glony. Gdy przyjdzie jesień, nałóż nad wodą siatkę, która osłoni taflę wody przed spadającymi liśćmi. Usuń zasychające pędy roślin, ale pozostaw podstawę, aby zwierzęta miały schronienie przed zimą. Urządzenia filtrujące powinny zostać wyłączone na okres minusowych temperatur. Najlepiej przenieść je do piwnicy lub innego pomieszczenia, w którym jest chłodno. Jeśli w Twój ogród odwiedzają dzieci, zbuduj zbiornik, który będzie pokryty siatką asekuracyjną.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Oczko wodne w ogrodzie: jakie rośliny i ryby? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o oczku wodnym - RegioDom.pl