Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obraz Breugla ożywa

Ten film nie bez przyczyny będzie pokazywany w galerii sztuki. Inspiracją do jego powstania było bowiem słynne dzieło malarskie.

Ten film nie bez przyczyny będzie pokazywany w galerii sztuki. Inspiracją do jego powstania było bowiem słynne dzieło malarskie.

<!** Image 2 align=none alt="Image 189028" sub="Dzieło słynnego XVI-wiecznego holenderskiego malarza? Nie, scena z filmu „Młyn i krzyż”. Nic dziwnego, że film dostał nagrody m.in. za scenografię i kostiumy.
Fot. archiwum filmu">Jak piszą organizatorzy seansów w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy: „Ręką reżysera ożywiony zostaje niezwykły obraz - „Droga Krzyżowa” Pietera Bruegla, z całym swym pięknem, z całą swoją surowością i okrucieństwem”.

Dzięki nowym technologiom reżyser pokazuje losy dwunastu postaci z obrazu. Realizacja filmu trwała trzy lata i wymagała niezwykłej cierpliwości i wyobraźni. Zastosowano technologię CGI (obraz generowany komputerowo; wykorzystano to m.in. w „Labiryncie Fauna” i „Avatarze”) i przestrzeni 3D. Starania zaowocowały deszczem nagród dla powstałego w 2010 roku dzieła, w tym Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu CinEast w 2011 roku w Luksemburgu, Nagrodą Główną Festiwalu Filmowego „Popoli e Religioni” w 2011 roku w Terni we Włoszech, nagrodami za scenografię, dźwięk, kostiumy i Nagrodą Specjalną Jury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Dla Lecha Majewskiego nie było to pionierskie wyzwanie. Wielokrotnie za kanwę swoich filmów obierał malarstwo. Jego film „Ogród rozkoszy ziemskich” z obrazem Hieronima Boscha w tle został uznany przez „Sight&Sound” za arcydzieło, a wideoarty pokazywane są w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i na Biennale w Wenecji.

<!** reklama>Historia „Młyna i krzyża” rozpoczęła się, gdy w 2005 r. pisarz i krytyk sztuki Michael Gibson zobaczył w paryskim kinie „Angelusa” Lecha Majewskiego. Zafascynowany malarską wizją reżysera podarował mu swoją książkę, analizującą obraz Pietera Bruegla „Droga Krzyżowa”. Reżyser, który swą działalność twórczą rozpoczynał od malarstwa i poezji, docenił głębię spojrzenia Gibsona na obraz Bruegla, a konsekwencją stała się oferta stworzenia wspólnego scenariusza.

W rolę Pietera Bruegla wcielił się Rutger Hauer. Michael York zagrał bankiera Jonghelincka, kolekcjonera jego obrazów, zaś Marię - Charlotte Rampling.

Na podstawie materiałów bwa

Warto wiedzieć

  • Pokazy filmu Lecha Majewskiego pt. „Młyn i Krzyż” odbywać się będą od 8 do 13 maja o godz. 19 w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy.
  • Bilety kosztują: 6 zł (normalny) i 3 zł ulgowy. Upoważniają też do zwiedzenia wystawy w godzinach otwarcia sal wystawowych galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!