
Biegunki
Jeśli zaparciom naprzemiennie towarzyszą biegunki - to również powód do niepokoju. Specjaliści zwracają uwagę, że nawracające biegunki połączone z duża ilością gazów powinny być sygnałem, by zgłosić się do lekarza.
Pamiętaj: Szansa zachorowania na nowotwór rośnie po 50. roku życia; 9 na 10 osób, które zachorowały na nowotwór, ma 50 i więcej lat.

Zmiany w wyglądzie stolca
Jeśli zaobserwujesz zmiany w wyglądzie stolca, szczególnie występowanie stolca o bardzo wąskiej średnicy - to znak do niepokoju. Ołówkowate stolce mogą być spowodowane zwężeniem odbytnicy w wyniku powstania nowotworu.
Udaj się do lekarza, by wykluczyć najgorszą diagnozę (taki wygląd stolca wcale nie musi świadczyć o nowotworze, mogą go powodować również inne dolegliwości, np. hemoroidy).

Osłabienie, łatwe męczenie się
Jak podaje serwis onkologia.org.pl, jednym z częstszych symptomów jest obecność krwi w/na stolcu i objawy związanej z tym niedokrwistości z niedoboru żelaza (łatwe męczenie się, osłabienie). U około 76 proc. chorych krwawienie ma charakter utajony, co wiąże się z użytecznością badania krwi utajonej w kale jako testu przesiewowego.

Inne dolegliwości, które mogą towarzyszyć rakowi jelita grubego to bóle brzucha i nudności, uczucie niepełnego wypróżnienia.
Warto wiedzieć: Poza wiekiem i uwarunkowaniami genetycznymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na powstanie raka jelita grubego są między innymi: palenie tytoniu, tryb życia (większe ryzyko u osób z niewielką aktywnością fizyczną).