
Specjaliści zwracają uwagę, że nowotwór jelita grubego w początkowej fazie często nie daje objawów. Dlatego tak ważne w wykrywaniu tego typu nowotworów są badania profilaktyczne - w tym kolonoskopia.
Rak jelita grubego należy do grupy najczęściej wykrywanych nowotworów w Polsce. Jakie są objawy nowotworu jelita grubego? Oto najczęściej wymieniane symptomy. Sprawdź ▶▶

Krew w stolcu
To jeden z objawów, który może - ale nie musi świadczyć o tym, że rozwija się nowotwór. Należy pamiętać, iż nowotwór jelita grubego to nowotwór występujący w obrębie okrężnicy, zgięcia esiczo-odbytniczego, odbytnicy i odbytu. Różne będą więc jego objawy. Jedno jest pewne. Jeśli podczas wypróżniania pojawia się krew - udaj się do lekarza.

Zaburzenia rytmu wypróżnień
Zmiana rytmu wypróżniania może być objawem nowotworu jelita grubego. Jeśli nie zmieniłeś diety, a obserwujesz zmiany w objętości stolca, zmiany pory wypróżnień - warto iść się przebadać.

Zaparcia
Powodów zaparć może być wiele i oczywiście nie muszą oznaczać nowotworu. Jeśli utrzymują się długi czas - to sygnał, by zaczerpnąć porady lekarza.
Warto wiedzieć: W 90-95 proc. przypadków zachorowanie na nowotwór złośliwy jelita grubego jest sporadyczne, w pozostałych 5-10% występuje podłoże dziedziczne.