Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O śmierci, nadziei i nie tylko

Iwona Matusiak
W Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie gościł ksiądz profesor dr hab. Antoni Siemianowski, który poruszał ważne problemy ludzkie.

W Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie gościł ksiądz profesor dr hab. Antoni Siemianowski, który poruszał ważne problemy ludzkie.<!** Image 2 align=none alt="Image 199932" sub="Fot. Iwona Matusiak">

Pozostając w tematyce związanej w dniem pierwszego i drugiego listopada, prelekcja dotyczyła bardzo trudnego tematu, a mianowicie filozoficznego wymiaru śmierci i perspektywy nadziei w jej obliczu, jaką daje wiara. Ksiądz Antoni Siemianowski, specjalista w tej dziedzinie, wykłada filozofię teoretyczną na Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu i w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie.

- Każdy powinien się jakoś do śmierci odnieść. Dzisiaj o śmierci mówi się dużo, ale to, co się mówi, jest bardzo sensacyjne. Nadając temu taki charakter, spłyca się znaczenie śmierci - wyjaśniał ksiądz Antoni Siemianowski. - Do śmierci nie można odnosić się lekceważąco i bezmyślnie, jeżeli ktoś tak robi, to jednocześnie lekceważy również życie.

Uczestnicy spotkania z niezwykłym skupieniem słuchali słów prelegenta. W rozmowie i dyskusji, która rozwinęła się po prelekcji, mówiono o problemie eutanazji i jej różnych aspektach oraz wielu innych tematach.<!** Image 3 align=none alt="Image 199933" sub="Fot. Iwona Matusiak">

- Ksiądz Antoni poruszał bardzo ciekawe, kontrowersyjne tematy i bardzo mądrze je przedstawiał, a co najważniejsze skłonił do refleksji i zastanowienia się nad wieloma sprawami - mówili słuchacze.

- Był to wyjątkowy i niecodzienny gość. Obecnie pracuje on nad książką o znaczeniu filozofii jako poznania teoretycznego. Dodajmy, że ks. profesor jest autorem blisko 180 publikacji - mówi Mirosław Rzeszowski, dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie.<!** reklama>

Ksiądz Antoni Siemianowski znany jest też z licznych artykułów i recenzji publikowanych w czasopismach takich jak: „W drodze”, „Studia Gnesnensia”, „Znak”, „Topos”, „Promocje Pomorskie”. Jest również autorem wielu książek, m.in., „Człowiek i prawda”, „Śmierć i perspektywa nadziei” (1992), „Człowiek a świat wartości”, „Szkice z etyki wartości”, „Sumienie” czy „Zrozumieć miłość”. W swoich badaniach koncentruje się na problemach etyki i antropologii filozoficznej.

Prelekcja była kolejnym ze spotkań z ludźmi nauki, organizowanymi przez książnicę w ramach cyklu „Bliskie spotkania”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!