Jeszcze kilkanaście lat temu przestawialiśmy w Polsce zegarki z czasu środkowoeuropejskiego letniego na czas środkowoeuropejski w ostatnią sobotę września (było tak do 1995 roku). Dlaczego przestawiamy czas? Argumentuje się, że lepiej wykorzystywane jest światło dzienne. Stosowanie tego czasu pozwala też zaoszczędzić trochę energii. Teraz coraz więcej osób domaga się, by czas środkowoeuropejski letni obowiązywał przez cały rok.
Kiedy zmieniamy czas z "letniego" na "zimowy" - 2017
Stąd postulat PSL, by przez cały rok w Polsce obowiązywał czas środkowoeuropejski letni (ten, który obowiązuje od końca marca do końca października). Ludowcy złożyli już odpowiedni projekt w tej sprawie.
Przeciwnicy zmieniania czasu argumentują, że przestawianie wskazówek źle wpływa na nasze samopoczucie. Dodatkowo powoduje niepotrzebne zamieszanie (np. w przypadku rozkładów jazdy).
Zobacz również:
Finalistki Miss Polonia 2017: która zdobędzie tytuł? [ZDJĘCIA]
O której przestawiamy zegarki - zmiana czasu 2017
Zgodnie z obowiązującymi przepisami przestawiamy zegarki - w nocy z soboty na niedzielę - w ostatni weekend października. W 2017 roku wypada to w nocy z 28 na 29 października. Osoby, które lubią spać, ucieszą się bo jesienna zmiana czasu polega na przesunięciu wskazówek z godziny 3.00 na 2.00.
Zmiana czasu, co mówią przepisy
Dla tych, którzy pracują w nocy z soboty na niedzielę w ostatni weekend października zmiana oznacza dłuższy czas pracy. Co mówią przepisy w takim przypadku? Że pracownik wykonuje pracę o godzinę dłużej - ale pracodawca musi potraktować to jako godzinę nadliczbową (i oddać nam ją w inny dzień, albo zapłacić).
Zobacz również:
Prognoza pogody
(Źródło: TVN Meteo)