
Jak informuje Urząd Miasta Bydgoszczy, głównym założeniem architektonicznym było oddzielenie projektowanej architektury od zabytkowego obiektu oraz połączenie go z elewacją gmachu dawnej „Drukarni”.

Na parterze dominować mają przeszklenia. Cały parter rozbudowanego budynku od strony północnej stanowić ma wydzieloną strefę wejściową. Na poziomie piętra funkcjonować będą sala audiowizualna i kawiarnia. Ta część obiektu zwieńczona spadzistym dachem pozbawionym okapów inspirowana jest kształtem bydgoskich spichlerzy. Na poziomie poddasza wykonano też konstrukcję funkcjonalnego tarasu zachęcającego do wypoczynku na świeżym powietrzu. Łączność obu części, nowej i starej, na poziomie piętra umożliwią kładki i pomosty.

Prace w budynku głównym Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy pochłoną około 27 mln zł. Remont i rozbudowa były konieczne z uwagi na zły stan techniczny (obiekt w 2009 roku został zamknięty dla zwiedzających) oraz brak miejsca na ekspozycje zbiorów sztuki, strefę wejściową, zbiory biblioteczne i czytelnię, pracownie konserwatorskie, sale konferencyjne, sale do działań edukacyjnych.

Przy ul. Gdańskiej 4 kończy się remont konserwatorski starego gmachu oraz budowa nowej części siedziby Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.