https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy bioplastik. Rewolucja w walce z zanieczyszczeniem oceanów?

Maciej Badowski
Opracowanie:
Nowy materiał oparty na octanie celulozy nadaje się do wytwarzania różnorodnych produktów, a jednocześnie, w morzu rozkłada się szybciej od papieru.
Nowy materiał oparty na octanie celulozy nadaje się do wytwarzania różnorodnych produktów, a jednocześnie, w morzu rozkłada się szybciej od papieru. marcobonfanti/ 123RF
Odkrycie naukowców z USA może zmienić sposób, w jaki myślimy o biodegradowalnych materiałach. Nowo opracowany bioplastik rozkłada się w oceanie szybciej niż papier, otwierając nowe możliwości dla ekologicznych opakowań i produktów jednorazowego użytku.

Przełom w biodegradacji

Naukowcy z Wood Hole Oceanographic Institution (WHOI) w Stanach Zjednoczonych dokonali przełomowego odkrycia w dziedzinie bioplastików. Zespół badawczy odkrył, że octan celulozy (CDA), znany już materiał, po przetworzeniu na spienioną formę, staje się nie tylko wytrzymały, ale również w wodzie morskiej ulega degradacji 15 razy szybciej niż w swojej zwykłej formie i szybciej niż papier. To odkrycie ma potencjał do znaczącego ograniczenia zanieczyszczenia oceanów plastikiem, oferując alternatywę dla tradycyjnych materiałów trudno degradowalnych.

– To, co najbardziej mnie ekscytuje w tym badaniu, to jego aplikacyjny charakter. Jest ono kulminacją wieloletnich prac skupiających się na zrozumieniu podstawowych mechanizmów degradacji CDA w oceanie – mówi Collin Ward, główny autor badania.

Badacze z WHOI wykorzystali swoją wiedzę na temat octanu celulozy, aby opracować nowy materiał, który nie tylko spełnia funkcje użytkowe, ale również szybko rozkłada się w środowisku morskim. Cechą wyróżniającą nowego bioplastiku są pory, które nadają mu strukturę przypominającą gąbkę. Dzięki temu materiał rozkłada się aż o 190 proc. szybciej niż w tradycyjnej postaci.

Oszczędność materiału i środowiska

– Jako naukowiec i inżynier zajmujący się materiałami, z radością mogę zademonstrować, że pianki mogą być materiałowo efektywne, co oznacza, że spełniają swoje funkcje, przy wykorzystaniu minimalnej ilość materiału. Pozwala to obniżyć koszty i zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko – podkreśla współautor wynalazku, Bryan Jame.

Nowy materiał nie tylko oferuje ekologiczną alternatywę dla istniejących produktów, ale również jest oszczędniejszy w produkcji. Jego spieniona struktura pozwala na użycie mniejszej ilości tworzywa, co przekłada się na niższe koszty produkcji i mniejsze obciążenie dla środowiska.

Praktyczne zastosowania i przyszłość

Zastosowanie nowego bioplastiku jest szerokie, od zastąpienia tworzyw styropianowych po produkcję jednorazowych produktów plastikowych, które obecnie stanowią znaczną część zanieczyszczeń w oceanach. Firma Eastman już zapowiada wprowadzenie na rynek kompostowalnych, lekkich tacek wykonanych z nowego materiału, które mają zastąpić plastikowe tacki używane w opakowaniach do żywności.

– Współpraca między przemysłem i środowiskiem akademickim jest kluczowa dla szybkiego wdrożenia rozwiązań najbardziej palących globalnych wyzwań. Uczelnie mogą dostarczyć unikalnych informacji, a partnerzy przemysłowi mogą je wykorzystać do opracowania rozwiązań na dużą skalę – zwraca uwagę Jeff Carbeck, wiceprezes ds. innowacji korporacyjnych w firmie Eastman.

Dzięki współpracy między naukowcami a przemysłem, nowy bioplastik ma szansę stać się ważnym elementem w walce z zanieczyszczeniem oceanów. Jego szybka biodegradacja, oszczędność materiału i szerokie zastosowanie mogą przyczynić się do znaczącego zmniejszenia ilości plastiku trafiającego do środowiska morskiego, oferując jednocześnie praktyczne i ekologiczne rozwiązania dla przemysłu opakowań oraz produktów jednorazowego użytku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
To bardzo piękne i szlachetne.

Nadal nie wiem sąd się bierze plastik w morzach i oceanach ?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski