Największy boom jest wyraźnie odczuwalny na rynku wtórnym - a przypomnijmy, że dotychczas tego typu nieruchomości nie były objęte dopłatami. Zainteresowanie kupujących rynkiem pierwotnym również jest spore, ale utrzymuje się na podobnym, stałym poziomie od około półtora roku, czyli od początku projektu „Mieszkanie dla Młodych”.
W Bydgoszczy niektóre nieruchomości z rynku wtórnego, które od pięciu - sześciu miesięcy były na sprzedaż i nie cieszyły się zainteresowaniem, teraz są już sprzedane. To efekt nowych zasad programu MdM, ale też relatywnie dobrych cen za nieruchomości z rynku wtórnego w zestawianiu z limitami programu MdM. Klienci często szukają mieszkań w kamienicach, wieżowcach, blokach wybudowanych z tzw. wielkiej płyty lub w starszych budynkach z cegły. W tych przypadkach wybór jest spory, ale te nieruchomości szybko znikają z rynku.
Zgodnie z regulacjami programu MdM, dla Bydgoszczy maksymalna cena dofinansowania do 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej na rynku wtórnym wynosi 3 857,40 zł, a na rynku pierwotnym 4 714,60 zł.
W gminach sąsiadujących z Bydgoszczą: Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Koronowo, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Sicienko, Solec Kujawski, Zławieś Wielka dopłata do 1 metra wynosi na rynku wtórnym 3 511,35 złotych, a na pierwotnym 4 291,65 złotych.
W pozostałym miejscowościach województwa dopłaty na rynku wtórnym to 3 165,30 złotych, a na pierwotnym 3 868,70 złotych.
