Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady. Niektóre uczelnie tną limity przyjęć na studia

EA
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego na razie nie planuje zmniejszenia liczby miejsc dla studentów I roku
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego na razie nie planuje zmniejszenia liczby miejsc dla studentów I roku Tomasz Czachorowski
Nowe zasady finansowania uczelni wyższych z kasy państwa mają poprawić jakość kształcenia. W praktyce oznacza to, że kto będzie miał za dużo studentów, ten dostanie mniej pieniędzy.

W tym roku zmieniły się zasady finansowania uczelni publicznych. Do tej pory wysokość przyznawanych przez państwo pieniędzy zależała w dużej mierze od liczby przyjętych studentów. Mówiąc w uproszczeniu, im było ich więcej, tym wyższa była dotacja. Uczelniom opłacało się więc przyjmować dużo chętnych, niekoniecznie tych z najlepszymi wynikami.

Ani jednego więcej niż 13

Ministerstwo nauki od dawna zapowiadało, że te zasady muszą się zmienić. I choć prace nad przygotowaniem ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym wciąż trwają, nowe zasady finansowania uczelni publicznych obowiązują od początku tego roku. Istotna zmiana dotyczy stosunku liczby studentów do liczby nauczycieli akademickich.

- Zawarty w algorytmie finansowania tzw. wskaźnik jakości mówi o tym, że na jednego nauczyciela akademickiego powinno przypadać maksymalnie 13 studentów - wyjaśnia dr Franciszek Bromberek, rzecznik Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. - Gdy liczba studentów wynosi od 1 do 13, wskaźnik ten jest równy 1. Kiedy natomiast liczba studentów przekracza ten próg, wskaźnik automatycznie spada aż do 0,4. Oznacza to tym samym obniżenie dotacji dla uczelni.

Na jednego nauczyciela akademickiego powinno przypadać maksymalnie 13 studentów

UTP tnie, UKW - nie

Nic więc dziwnego, że uczelnie tną limity przyjęć na studia. Kandydaci, którzy będą chcieli kształcić się na uniwersytetach w regionie, także muszą liczyć się z tym, że na niektóre kierunki trudniej będzie się dostać.
Mniej studentów zamierza przyjąć UTP, choć jak zapewnia dr Franciszek Bromberek, studenci nie odczują aż tak bardzo tych ograniczeń.

Zobacz również:

Wystawa ludzkich ciał Body Worlds w Katowicach od 10 lutego

Wystawa BODY WORLDS Katowice BILETY + TERMINY Co fascynuje, ...

- Do tej pory wypełnialiśmy wprowadzony limit maksymalnie 13 studentów przypadających na jednego nauczyciela akademickiego - mówi rzecznik UTP. - Na naszej uczelni nie powinno być z tym większych problemów.
W nowym roku akademickim 2017/2018 UTP zamierza przyjąć na studia stacjonarne o 315 studentów mniej. Liczba miejsc zmniejszy się na takich kierunkach, jak np. transport (ze 180 do 120), elektronika i komunikacja (z 75 na 60), elektrotechnika (z 90 na 60), teleinformatyka (ze 120 na 90) czy energetyka (z 75 na 60).
- W poprzednich latach zdarzało się, że na niektórych kierunkach nie wszystkie miejsca się zapełniały - dodaje dr Franciszek Bromberek.

Sławomir Łaniecki, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, informuje, że uczelnia nie zamierza zmniejszać limitów przyjęć. Na razie nie podaje szczegółów.

Czytaj na następnej stronie >>

Na prawo 400 miejsc mniej

Zmiany szykują się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Wydział Prawa i Administracji zmniejszył limit na prawo - z 620 do 250 - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK. - Wrócił tym samym do limitu z roku 2008. Potem przez pięć lat limit miejsc wynosił 300, następnie przez dwa lata - 600, a w zeszłym roku - 620.

W ubiegłym roku o przyjęcie na prawo na UMK ubiegało się aż 1340 kandydatów.
- Obniżenie limitu, choć zbieżne z założeniami reformy ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, było wcześniej (w wyborach na początku 2016 roku) jednym z postulatów nowych władz dziekańskich Wydziału Prawa i Administracji - wyjaśnia dr Ewa Walusiak-Bednarek. - Przyczyną zmiany jest dbałość o poziom kandydatów na studia oraz jakość kształcenia. Nie bez znaczenia jest także dążenie do obniżenia kosztów dydaktyki.

W roku akademickim 2017/2018 na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie uczelnia zamierza przyjąć 6118 osób, na studia II stopnia - 3062. Przewidziana liczba miejsc dla osób ubiegających się o przyjęcie na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie w języku angielskim to 168, natomiast II stopnia - 136.
W bieżącym roku akademickim 2016/2017 na UMK studiuje 25 tys. studentów.

Zobacz również:

Stare zdjęcia Bydgoszczy. Popatrzcie, jak się zmienia nasze miasto. To samo miejsce, dwie różne fotografie, które dzieli wiele dekad.

Bydgoszcz na starych fotografiach. To samo miejsce dawniej i...

Polub "Express" na Facebooku

UWAGA TVN: Nagrali jak zabijają kota. "Zostało to jakby utajnione":

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!