W nowej radzie programowej regionalnej telewizji w Bydgoszczy są tylko 4 osoby, które były w niej również w poprzedniej kadencji. Jej skład uwzględnia obecny układ sił w parlamencie.
<!** Image 2 align=right alt="Image 96928" sub="Widzowie zwiedzają regionalny ośrodek TVP w Bydgoszczy podczas wrześniowych drzwi otwartych / Fot. Tadeusz Pawlowski">Wynika to z art. 28 ustawy o radiofonii i telewizji. Spośród 15 członków rady programowej, których powołuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, 10 reprezentuje ugrupowania parlamentarne. - Decyzje w tej sprawie zapadają na konwencie seniorów - informuje Anna Szydłowska, dyrektor Departamentu Prezydialnego KRRiT. - Zgodnie z tymi ustaleniami, kandydatury 5 członków rady programowej wysuwa PO, 3 PiS oraz po jednym SLD i PSL. Tych kandydatów KRRiT nie oceniała. Pozostałych 5 członków rady programowej wybranych zostało spośród kandydatów zaproponowanych m.in. przez dziennikarskie samorządy oraz stowarzyszenia twórcze.
200 złotych za posiedzenie
Nowa rada programowa została powołana 23 września. Jej kadencja trwa 4 lata. Nie ma jeszcze ustalonego terminu pierwszego posiedzenia, podczas którego wybrany zostanie przewodniczący rady. Gremium to ma charakter doradczy, ogranicza się do oceniania poziomu i jakości programu bieżącego oraz programów ramowych. Członkom rady programowej przysługuje za udział w każdym posiedzeniu dieta w wysokości około 200 złotych. Nie zawsze należą oni do partii, które ich wysuwają.
<!** reklama>W składzie rady programowej są 4 osoby, które były w niej w poprzedniej kadencji: Ewa Niedbalska (wysunięta przez PSL), dziennikarz Jerzy Lisiecki (SLD), dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Bydgoszczy Marzena Matowska (PO) i muzyk z Aleksandrowa Kujawskiego Marek Stawiński (Stowarzyszenie Teatralno-Edukacyjne „Teatr Nasz” z Włocławka). Wśród nowych członków są m.in. bydgoski malarz Wacław Kuczma, dr socjologii z Bydgoszczy Michał Cichoracki i dyrektor Wydziału Promocji Urzędu Miasta Torunia, były dziennikarz Andrzej Szmak. Wszystkich wysunęła PO. W radzie znaleźli się także dziennikarz „Nowości” Zbigniew Juchniewicz (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich), przewodniczący Stowarzyszenia Dziennikarzy RP w Bydgoszczy Zbigniew Kołpacki i prof. dr hab. Mariusz Cichosz (Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy). Z rekomendacji PiS do rady wszedł m.in. politolog i samorządowiec z Inowrocławia, Konrad Jóźwiak.
- W poprzedniej kadencji m.in. staraliśmy się zabiegać o więcej czasu antenowego dla regionalnych programów, żeby nie były one tylko dodatkiem do TVP Info - mówi Marzena Matowska. - Sądzę, że nadal będziemy to robić. Będziemy też proponować dyrekcji ośrodka różne tematy, które - naszym zdaniem powinny - znaleźć się na antenie.
- Programy powinniśmy oceniać biorąc pod uwagę nie tylko oglądalność, lecz również z punktu widza - stwierdza Marek Stawiński. - Uważam, że telewizja powinna pokazywać nie tylko wydarzenia, lecz również lokalnych liderów.
Nowe wyzwania
- Rada powinna oceniać program uwzględniając fakt, że dobiega końca dotychczasowy system finansowania mediów publicznych - dodaje Michał Cichoracki. - W związku z tym zwłaszcza regionalne ośrodki telewizyjne stają przed ogromnym wyzwaniem, m. in. w związku z mającą pojawić się niedługo naziemną telewizją cyfrową.