Zobacz wideo: Ukrainki posprzątały ogród zoologiczny w Bydgoszczy

Jeszcze niedawno Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa ustami prezesa Zbigniewa Sokoła zapowiadała sprzedaż lokalu przy Kleeberga 3 Fundacji Kaktus na potrzeby przedszkola dla dzieci z niepełnosprawnościami. Takiej placówki w Fordonie bardzo brakuje. Fundacja miała mieć - jak informowała spółdzielnia - środki na modernizacje pomieszczeń i uruchomienie placówki. Lokal spółdzielnia wystawiała już na przetargi, ale chętnych do zakupu nigdy nie było. Prawdopodobnie dlatego, że koszty jego przystosowania do mieszkania - po wcześniejszych zmianach pod potrzeby "Sanitasu" - są dość spore. Zgodę na sprzedaż muszą wyrazić spółdzielcy, którzy głosowali korespondencyjnie w tej i innych spółdzielczych sprawach.
To Cię może też zainteresować
- Czekamy z napięciem na decyzję spółdzielców, chcielibyśmy nabyć tę nieruchomość. Podtrzymujemy chęć stworzenia tam przedszkola dla dzieci z niepełnosprawnościami - mówi Anna Leszczyńska, prezes Fundacji Kaktus. - Pomysł utworzenia przedszkola zrodził się z naszych obserwacji. Fundacja Kaktus 18 maja obchodzi dwulecie istnienia, ale z osobami niepełnosprawnymi pracujemy niemal 20 lat. O ile w Bydgoszczy działają przedszkola integracyjne, które świetnie wywiązują się ze swojej roli, to brakuje oferty dla tych dzieci które ze względów psycho-fizycznych do przedszkoli integracyjnych trafić nie mogą. Ta oferta będzie właśnie dla nich - deklaruje Anna Leszczyńska, prezes Fundacji Kaktus.
Lokal ma 89 metrów kwadratowych. Wszystko będzie zależeć od projektu i koniecznych do spełnienia norm, ale docelowo mogłoby w placówce uczyć się 8-10 dzieci.
Aby uruchomić przedszkole, trzeba jednak pokonać wiele proceduralnych przeszkód. A to trwa. Dlatego placówka ma zacząć działać dopiero w 2024 roku.
- Na razie pomieszczenie stoi puste, nie jest wykorzystywane. Porozumieliśmy się więc ze spółdzielnią, że wykorzystamy je jako punkt pomocowy dla uciekających z Ukrainy - zapowiada Anna Leszczyńska.
Fundacja jest na etapie organizacji punktu, przygotowywania regałów i tak dalej. Punkt będzie działał trzy dni w tygodniu, w poniedziałek i piątek między godzinami 10.00 i 12.00, a w środę od 16.00 do 18.00.
- Najbardziej poszukujemy żywności, chemii gospodarczej, a także produktów dla dzieci. Mile widziane jest letnie obuwie i letnia odzież. Jeśli ktoś chce się podzielić, może już teraz przynosić dary do portierni FSM, która jest czynna od poniedziałku do piątku od 8.00 do 17.00 - informuje Anna Leszczyńska.
Punkt pomocowy przy ul. Kleeberga ma ruszyć od poniedziałku 23 maja.