- Jeżeli chodzi o system czy sposób wprowadzania obostrzeń, to rzeczywiście prowadzimy wewnętrznie dyskusję nad tym czy już ta skala zachorowań powinna powodować podejmowanie decyzji ogólnopolskich, czy jeszcze w jakiś sposób dopuszczać regionalizację- mówił szef resortu zdrowia pytany czy przed Świętami Wielkanocnymi powinniśmy się spodziewać ogólnopolskiego lockdownu.
- Kiedy wrócą wesela? Niedzielski: Chcemy podejmować odważne decyzje luzujące
- Dworczyk: Chcemy wydłużyć czas pomiędzy pierwszą a drugą dawką szczepionki
- Gastronomia otwarta po świętach? "Jest wstępna zgoda". Rzecznik rządu odpowiada
- Koniec z OFE. Co z pieniędzmi? "Każdy uczestnik będzie miał do wyboru dwa warianty"
Niedzielski tłumaczył, że na tym etapie podjęta została decyzja, która odbyła się w "logice, o której minister mówił na wcześniejszych briefingach", czyli w "logice minimalnego ingerowania obostrzeniami i podejmowania coraz odważniejszych decyzji w dobie rozwijającej się pandemii".
- W tej chwili zdecydowaliśmy się na wprowadzenie obostrzeń w tych dwóch regionach ale rzeczywiście jest też taka możliwość, że w perspektywie najbliższych tygodni może pojawić się taka sytuacja, że wprowadzane kolejne obostrzenia będą miały charakter ogólnopolski- zapowiedział.
Obostrzenia wprowadzane lokalnie
Niedzieli był pytany czy pod uwagę brana jest inna forma wprowadzania regionalnych obostrzeń, np, powiatowa zamiast wojewódzka czy krajowa. Minister zdrowia przyznał, że w właśnie dlatego została podjęta taka decyzja, "żeby wyważyć dwie perspektywy". - Perspektywę ogólnokrajową i perspektywę podejmowania decyzji na poziomie powiatowym i wybraliśmy pośrednie rozwiązanie w postaci podejmowania decyzji na poziomie województw- tłumaczył.
- Z naszego punktu wiedzenia powiaty w sytuacji, w której mamy bardzo wysokie poziomy wskaźników pandemicznych praktycznie w całej Polsce, wydaje się, że mija się z celem- przyznał i dodał, że mielibyśmy do czynienia z bardzo dużym rozdrobnieniem chociażby komunikacyjnym i informacyjnym, który z kolei oznaczałby np. dla obywateli podróżujących ogromne problemy przemieszczając się pomiędzy strefą, która ma "charakter ze zwiększonymi poziomami na poziomie powiatowym i tak dalej".
- Na tę chwilę, na ten etap pandemii wydaje się, że te decyzje powinny się odbywać na poziomie województw. Im mamy bardziej zaawansowaną fazę pandemii, tym bardziej wchodzimy w rozwiązania wojewódzkie i ogólnopolskie. Jeżeli mamy spadek liczby zakażeń, to wtedy bardziej naturalnym obiektem podejmowania decyzji są właśnie powiaty- wyjaśnił.
Premier przedstawi narzędzia pomocowe dla przedsiębiorców
Obecny na konferencji rzecznik rządu Piotr Müller mówił o pomocy dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w zamkniętych województwach. - Firmy cały czas mogą korzystać z rożnych rozwiązań, czyli dopłat do miejsc pracy w sytuacji, kiedy przedsiębiorstwo nie działa. Taka firma może korzystać z dopłaty państwowej aby w tym okresie częściowo pokrywać koszty etatu powiązanego z danym przedsiębiorstwem- wyliczał.
Müller przypomniał, że również z Tarczy Finansowej PFR, wszystkie przedsiębiorstwa, które otrzymały finansowanie, otrzymały je na wiele tygodni do przodu. - To nie była pomoc przeznaczona na tydzień czy dwa zamknięcia działalności. jej zakres wybiegał wiele miesięcy do przodu. Niestety zakładaliśmy, że część obostrzeń może wrócić, wiec ta pomoc z góry była przeznaczana na dłuższy okres- tłumaczył
Jednocześnie zapowiedział, że premier Morawiecki "przedstawi rozwiązania, które przedłużą niektóre z tych narzędzi na dalszy czas i ten komunikat powinien lada dzień się pojawić".
Duże zmiany dla pieszych i kierowców. Nowe prawo zacznie obo...
