Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe imię w Polsce - głos musiała zabrać Rada Języka Polskiego. Jak jest w Bydgoszczy?

MaG
W pierwszym półroczu tego roku, w Urzędzie Stanu Cywilnego w Bydgoszczy najczęściej nadawanym imieniem dla chłopców był Leon. Wśród dziewczynek dominują Zuzanny
W pierwszym półroczu tego roku, w Urzędzie Stanu Cywilnego w Bydgoszczy najczęściej nadawanym imieniem dla chłopców był Leon. Wśród dziewczynek dominują Zuzanny Pixabay
Zosie, Zuzie oraz Laury wśród dziewczynek oraz Nikodem, Antek i Janek wśród chłopców – te imiona dominują w tym roku w Polsce. Zdarzają się jednak takie, które mocno wyróżniają się spośród innych noworodków.

W rejestrze najrzadziej nadawanych imion, sporządzonym przez serwis gov.pl, widnieje np.: Laurencja, Soriana, Magnolia czy Liwiana.

Zdarza się, że w niektórych przypadkach imiona są tak nietypowe, że problemy mają nawet urzędnicy. Wtedy interweniować musi Rada Języka Polskiego.

Taka sytuacja zdarzyła się nie tak dawno w Suwałkach, gdzie rodzice dziewczynki chcieli jej nadać imię Malicja. Kierownik miejscowego Urzędu Stanu Cywilnego w Suwałkach postanowił zasięgnąć porady ekspertów z RJP.

„Malicja jako proponowane imię żeńskie nie wykazuje wyraźnych odstępstw od innych, podobnych formalnie, a usankcjonowanych tradycją imion. Mamy chociażby w języku polskim niemal identycznie brzmiące imię Alicja, które można w tym wypadku traktować jako wzorzec odmiany. Nie ma zatem przeciwwskazań językowych dla zaakceptowania tego imienia - poinformował w imieniu Rady Języka Polskiego prof. Mariusz Rutkowski.

W naszym kraju nie ma konkretnych wytycznych, które wprost mówiłyby o cechach, jakie musi posiadać nadawane dziecku imię. Wybór rodziców musi jednak, przede wszystkim, zatwierdzić pracownik USC. Nie zrobi tego, jeśli spełnione nie zostaną konkretne kryteria. Zasady mówią, że:

  • dziecku nadać można maksymalnie dwa imiona,
  • w akcie urodzenia dziecka musi zostać podana pełna forma imienia - na przykład Joanna, a nie Asia,
  • imię nie może być dla dziecka krzywdzące - ośmieszające lub nieprzyzwoite.

Co istotne, imię nie musi już jednoznacznie wskazywać płci dziecka. Dozwolone jest także nadawanie imion obcobrzmiących - zwłaszcza wtedy, kiedy jedno lub oboje rodziców nie są obcokrajowcami.

W pierwszym półroczu tego roku, w Urzędzie Stanu Cywilnego w Bydgoszczy najczęściej nadawanym imieniem dla chłopców był Leon (53 razy), Aleksander (47 razy) Jan (44 razy), Mikołaj (42 razy) oraz Ignacy (41 razy). Jednocześnie bardzo rzadko (mówimy o pojedynczych przypadkach) rodzice nadawali imiona: Przedpełk, Amon, Itan, Amadeusz, Igo, Lew, Mason czy Ziemowit.

Wśród dziewczynek dominują: Zuzanny (51 razy), Zofie (41 razy), Laury (38 razy), Oliwie (37 razy) i Michaliny (33 razy).
Wśród najrzadszych imion nadawanych dziewczynkom w grodzie nad Brdą są: Aurora, Nadzieja, Jaśmina, Dalia, Ofelia, Astrid, Felicja oraz Zoja (w każdym przypadku po trzy przypadki).

USC w Bydgoszczy podkreśla, że lista najpopularniejszych imion w 2023 r. może się zmienić w drugiej połowie roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera