
Nowe tablice GUS 2025 już obowiązują. Tak zmienią się przyszłe emerytury
Od początku kwietnia 2025 roku weszła w życie nowa tablica dalszego trwania życia, opracowana przez Główny Urząd Statystyczny. To właśnie na jej podstawie Zakład Ubezpieczeń Społecznych oblicza wysokość emerytur dla osób urodzonych po 1948 roku. Wydłużająca się średnia długość życia sprawia, że zgromadzony kapitał dzielony jest na większą liczbę miesięcy, a to obniża wysokość świadczenia.

Nowe wyliczenia GUS: o ile wydłużyła się średnia długość życia Polaków?
Tablica dalszego trwania życia określa przewidywaną liczbę miesięcy, jaką statystycznie mają jeszcze do przeżycia osoby w wieku od 30 do 90 lat.
Zgodnie z najnowszym zestawieniem, obowiązującym od 1 kwietnia 2025 roku, dla 60-latków przewidywana długość życia to 266,4 miesiąca, a dla 65-latków 220,8 miesiąca. Rok wcześniej wynosiła ona odpowiednio 264,2 i 218,9 miesiąca.

Jak tablica życia wpływa na wyliczenie emerytury? Kluczowe zasady obliczeń
Tablica dalszego trwania życia odgrywa zasadniczą rolę przy ustalaniu wysokości emerytury dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku. Kwota świadczenia wyliczana jest według prostego wzoru: zgromadzony kapitał emerytalny dzielony jest przez prognozowaną długość życia wyrażoną w miesiącach. Im większy jest licznik, a im mniejszy mianownik, tym wyższa emerytura - podkreśla Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS.

Dłuższe prognozowane życie oznacza niższą wysokość emerytury
Jeśli umieralność jest niższa, statystyczna długość średniego dalszego trwania życia wzrasta, co prowadzi do obniżenia wysokości emerytury. Im dłuższy okres życia na emeryturze uwzględniony w obliczeniach, tym niższe świadczenie. Jak to przełoży się na przykładowe emerytury?