Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe chodniki z asfaltu, kostki lub płytek

Michał Sitarek
Drogowcy przebudują zniszczone chodniki w Śródmieściu, na Kapuściskach, Wyżynach i w Łęgnowie. Na innych osiedlach tylko remonty.

<!** Image 2 align=none alt="Image 215801" sub="Połamane i zapadnięte płytki na Pomorskiej zastąpi estetyczny równy starobruk. Prace rozpoczną się
prawdopodobnie w sierpniu i potrwają nie więcej niż 2 miesiące. Fot.: Dariusz Bloch">

**Drogowcy przebudują zniszczone chodniki w Śródmieściu, na Kapuściskach, Wyżynach i w Łęgnowie. Na innych osiedlach tylko remonty. **

Większość inwestycji ma być prowadzona dzięki pieniądzom, które otrzymały do dyspozycji rady osiedli w ramach tak zwanego programu „5 na 6” (5 mln na 6 dzielnic).

Co, gdzie, kiedy?

Przy remontowanych trotuarach na Wyżynach obniżane mają być od razu krawężniki, tak by ułatwić poruszanie się osobom niepełnosprawnym oraz starszym. Nowe nawierzchnie pojawią się na ul. Grzymały-Siedleckiego oraz Dunikowskiego. <!** reklama>

Na Kapuściskach nowe kostki mają zostać położone na Szarych Szeregów na wysokości bloku nr 11, a asfalt wylany zostanie na fragmencie Wojska Polskiego od Baczyńskiego do Planu 6-letniego.

Zmieni się także wygląd ul. Pomorskiej w Śródmieściu. Na odcinku od Śniadeckich do Cieszkowskiego połamane płytki zastąpić ma estetyczna kostka, tak zwany starobruk. Ma on chropowatą nawierzchnię, przypominającą trochę kamień.

Podobnie będzie wyglądał nowy chodnik w Łęgnowie przy ul. Świetlicowej 10 oraz Spółdzielczej 11 i 13. Płytki z odzysku pozwolą na wybudowanie większego peronu autobusowego przy wieży ciśnień na Toruńskiej.

- Po rozstrzygniętym przetargu firmy będą miały miesiąc na wykonanie prac. Jedynie w przypadku Pomorskiej przebudowa może zająć dwa razy więcej czasu. Na dniach rozstrzygniemy przetarg. Warto dodać, że nowy chodnik powstaje przy Chodkiewicza - mówi rzecznik ZDMiKP Krzysztof Kosiedowski.

Okole czeka

Zdaniem Andrzeja Adamskiego, przewodniczącego Rady Osiedla Okole, ratusz powinien prowadzić remonty chodników niezależnie od programu „5 na 6”. - Liczę, że nowa rada po wyborach będzie kontynuować starania o poprawę bezpieczeństwa poprzez rozbudowę monitoringu i stanu nawierzchni chodników. W ostatnich latach kilka tematów udało się nam pozytywnie zakończyć, między innymi remont ciągu dla pieszych wzdłuż Grunwaldzkiej. Wciąż jest jednak dużo do zrobienia. W bardzo złym stanie jest chodnik wzdłuż ul. Jackowskiego. Mam też nadzieję, że wraz z budową apartamentowca przy ul. Grottgera powstanie tam nowy chodnik. Stare kamienne płyty powinny zostać zdemontowane i ułożone na Starym Mieście.

Drobne remonty

Czy poza programem „5 na 6” drogowcy będą remontować najbardziej zniszczone chodniki? - Tak, ruszamy z kolejnym przetargiem. Dotyczy on napraw fragmentów najbardziej zniszczonych chodników, zapadnięć, wybrzuszeń. Takie prace zaplanowaliśmy na ulicach: Kujawskiej, Granicznej, Śląskiej, Zbożowym Rynku, Bernardyńskiej, Bukowej, Dębowej, Jarzębinowej, Wojska Polskiego (Kapuściska), Gnieźnieńskiej, Kossaka, Jaskółczej, Kcyńskiej, Lelewela, Pomorskiej, Sienkiewicza i Mazowieckiej - dodaje Krzysztof Kosiedowski.

Rady osiedli liczą jednak, że modernizacje chodników nie będą prowadzone tylko z pieniędzy, które same mają do dyspozycji. - Przeznaczyliśmy sporą sumę z naszego budżetu na Pomorską, ponieważ to jedna z najważniejszych ulic w centrum - mówi Teresa Krzycka, przewodnicząca Rady Osiedla Śródmieście. Tymczasem nie było szans na zaplanowanie dużego remontu przez miasto. Jednak liczymy, że w przyszłym roku zarząd dróg również zacznie modernizować chodniki ze swoich środków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!